stavieb. V tejto súvislosti sme požiadali o rozhovor Luca Bodsona, ktorý je riaditeľom zahraničného rozvoja pre celú spoločnosť. Jeho úlohou je hľadanie príležitostí pre kúpu a vytváranie nových podnikov, teda prienik na zahraničné trhy.
"Spoločnosť Eurovia, ktorá má hlavné sídlo v Paríži, robí až 45 percent výkonov mimo územia Francúzska. V západnej a strednej Európe máme dve centrá. Kúpili sme spoločnosť Terr Bau v Nemecku, ktorá je tam vo výstavbe ciest na mieste číslo jedna. V samotnom Francúzsku sme na druhom mieste. Konkurent, ktorý je pred nami, už tiež prerazil na slovenský trh, etabloval sa v Nitre," v skratke predstavil pozície Eurovie v Európe Luc Bodson.
Podniky majú aj v Anglicku, Španielsku a niekoľko ďalších založili alebo odkúpili v strednej Európe. Dostali sa tak na trh v Poľsku, Čechách, v Rumunsku a na Slovensku, kde mimochodom už jeden podnik mali aj pred Cestnými stavbami. Ide o stopercentnú dcérsku spoločnosť Slov-Via Poprad.
"Našou stratégiou je vytvorenie širokej siete spoločností. Ak prerazíme na niektorý trh, chceme na ňom ostať veľmi dlho. Nekupujeme a nevytvárame podniky, aby sme ich po čase predávali. Nie sme obchodníkmi s cennými papiermi," zdôraznil L. Bodson. "Príchod Eurovie do Cestných stavieb znamená predovšetkým technologickú a ekonomickú pomoc pri výstavbe ciest. Poznáme slovenský trh a vieme, že situácia v stavebníctve nie je ružová. Staviame však na predpoklade, že sa to zmení."
Slovensko podľa jeho slov potrebuje budovať cesty a infraštruktúru. Eurovia sleduje ekonomický potenciál Slovenska a jej zástupcovia predpokladajú, že sa rozšíria možnosti pre investorov aj v oblasti cestného staviteľstva.
Čo sa týka Cestných stavieb, úlohou nových majiteľov je zlepšiť finančné portfólio. Podľa L. Bodsona majú Cestné stavby na to, aby v rámci ich skupiny podnikov začali profitovať. Predpokladá napríklad, že vďaka garancii materskej firmy poklesnú aj nároky bánk voči Cestným stavbám.
A prečo si Francúzi vybrali práve tento podnik? "Nie je to malá firma, má už svoju pozíciu na trhu vybudovanú a má tiež potenciál pre ďalší rozvoj."
Zaujímalo nás, či má Eurovia záujem kupovať alebo vytvárať aj ďalšie podniky na Slovensku. "Myslím, že by sme chceli mať nejaké aktivity aj na západnom Slovensku," dodal L. Bodson.
Majoritný akcionár, ktorým je dcéra Eurovie - rakúska Sipee, by mal v priebehu najbližších troch týždňov dať ostatným akcionárom verejný prísľub na odkúpenie akcií, pričom podľa našich informácií sa má cena za akciu pohybovať na hranici päťsto korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.