poskytol Dopravný podnik mesta Košice v roku 1999 neoprávnene zálohu vo výške 1,2 milióna korún. Vo svojej správe to skonštatoval hlavný kontrolór mesta Košice Ing. Ondrej Bernát.
Zmluvu o budúcej zmluve s KPS, a. s. podpísal riaditeľ DPMK Igor Reiprich. Podľa nej mali zmluvné strany do 31. 8. 1999 uzavrieť zmluvu o zabezpečení štúdie a projektov na stavbu "Výstavba električkovej trate Námestie MMM - železničná stanica". Celá realizácia projektu si mala vyžiadať investičné náklady vo výške 250 miliónov korún.
Objednávateľ, resp. DPMK sa zaviazal, že poskytne dodávateľovi, resp. KPS platbu na krytie nákladov spojených so zabezpečením prác vo výške 1,2 milióna Sk. V zmluve je ďalej uvedené, že v prípade, ak nedôjde k uzatvoreniu zmluvy v stanovenom termíne, KPS, a. s. sú povinné poskytnutý preddavok vrátiť do 3 dní. Keďže k výstavbe nedošlo, nebola podpísaná ani zmluva. Košické pozemné stavby, a. s. však zálohu 1,2 milióna korún nevrátili.
Nehovoriac o tom, že na základe verejnej súťaže boli na realizáciu diela - električkovej trate - vybraté ako dodávateľ Hutné stavby, a. s., s ktorými DPMK uzavrel zmluvu o dielo ešte v októbri 1996. Z tohto dôvodu poskytol riaditeľ DPMK zálohu 1,2 milióna KPS ako subdodávateľovi neoprávnene, nakoľko verejnú súťaž na predmetné dielo vyhrala iná firma. Podvyživený mestský podnik tak vlastne úveroval súkromnú firmu.
"Veľmi by ma zaujímalo, prečo bola poskytnutá pôžička súkromnej firme. Takto sa v Dopravnom podniku gazduje s peniazmi?" pýtal sa na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva rozhorčený poslanec Marián Dittrich(KDH).
"Hutné stavby vyhrali ešte v roku 1994 súťaž na výstavbu trate od Námestia MMM na stanicu, no peniaze na jej realizáciu neboli. V roku 1998 nám prisľúbil bývalý primátor Schuster peniaze len na rekonštrukciu Námestia MMM. Zmenil sa tak projekt, Hutné stavby súhlasili, že štúdiu urobí KPS-ka ako subdodávateľ. Na základe rozhodnutia predstavenstva sme im vyplatili zálohu 1,2 milióna. Nakoniec však peniaze ani na rekonštrukcie Námestia MMM neboli," informoval poslancov riaditeľ DPMK Igor Reiprich.
Na otázku Korzára, či v prípade zmeny rozsahu a podstaty diela nemal DPMK predošlú súťaž zrušiť a vyhlásiť novú s novými požiadavkami, odpovedal záporne. Tvrdí, že všetko bolo v poriadku a v súlade so Zákonom 263 o verejnom obstarávaní.
Aj za tento "prešľap" v hospodárení s prostriedkami valné zhromaždenie, ktoré v DPMK zastupuje námestník primátora Boris Farkašovský (SOP), skrátilo riaditeľovi Reiprichovi o polovicu odmeny za prvý polrok 2000. Poslanec Dittrich je však presvedčený, že opatrenia boli zo strany Farkašovského veľmi mierne.
Do pokladne Dopravného podnika mesta Košice do dnešného dňa spomínaných 1,2 milióna korún KPS, a. s. nevrátili, hoci boli vedením vyzvané niekoľkokrát v minulom roku. V júni 2000 podal DPMK žalobu na úhradu spomínanej čiastky aj s úrokom z omeškania vo výške 26 percent ročne. Hoci sa na rokovaní mestského zastupiteľstva zúčastnil ako poslanec mestského zastupiteľstva aj krajský prednosta Štefan Vranovský, o slovo nepožiadal a príčiny, prečo firma, patriaca jeho rodine, nevrátila preddavok, nevysvetlil.
Je však známe, že firma rodiny Vranovských sa v septembri 2000 ocitla v konkurze na návrh jej veriteľov, ktorý sa týmto spôsobom chceli domôcť svojich peňazí. "Keď bol na KPS, a. s. vyhlásený konkurz, zobrali sme späť žalobu zo súdu a DPMK, a. s. si ako veriteľ podal prihlášku na uplatnenie pohľaddávky voči úpadcovi KPS u správcu konkurznej podstaty," vysvetlil ďalší postup riaditeľ Reiprich.
Vyplatených 1,2 milióna korún pokladňa dopravného podniku tak skoro neuvidí, správca konkurznej podstaty totiž z predaného majetku KPS musí v prvom rade uspokojiť zamestnancov, ktorým neboli vyplatené výplaty, zdravotné poisťovne, daňové úrady, až potom prídu na rad ďalší veritelia a medzi nimi aj košický dopravný podnik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.