osobne, a tak práce viedla jeho manželka Judita Durynská. Stavba bola druhým najstarším európskym mostom na sever od Álp. Prvým mostom v tejto oblasti sa pýšilo bavorské Rezno a pochádzal z roku 1146. Vladislav I. bol za kráľa korunovaný v roku 1158 práve v tomto meste, kde s najväčšou pravdepodobnosťou prišiel pri pohľade na kamenný most cez Dunaj na myšlienku vybudovať podobnú stavbu aj v Prahe. Juditin most úplne zničila povodeň v roku 1342. Na jeho mieste postavili Karlův most.
* * *
Stavba alpskej grossglockenskej cesty začala v roku 1930 a trvala päť rokov. Rakúska vláda chcela zaistiť prácu nezamestnaným v čase hospodárskej krízy a zároveň vytvoriť turistický magnet v dovtedy nie príliš dostupnej oblasti. Počas prejazdu po grossglockenskej ceste návštevník spoznáva klimatické a vegetačné zóny, ktoré sa vyskytujú od rakúskych nížin až po oblasti za polárnym kruhom. Zaujímavé tiež je, že cesta nesmeruje k najvyššiemu bodu, aby potom klesala do údolia ,ale vedie štyri kilometre po vrstevnici okolo 2400 metrov, priamo cez najväčší rakúsky ľadovec Pasterze.
* * *
V oblasti kanadského mesta Calgary boli nedávno objavené najstaršie známe dôkazy o existencii prehistorického človeka v Severnej Amerike. Lokalita bola osídlená pred aspoň 20 000 rokmi, čo dokazujú odkryté geologické vrstvy a kamenné náradie. Doteraz sa predpokladalo, že tieto oblasti boli osídlené pred zhruba 11 500 rokmi. Nájdené nástroje boli surové, neopracované, avšak je isté, že sú výtvorom človeka.
Archeológovia zatiaľ poznali najstaršie miesto ľudského osídlenia v Kanade na Yukone, staré asi 17 000 rokov. Usudzuje sa, že tam žili ľudia, ktorí prišli do Severnej Ameriky z Ázie cez Beringovú úžinu.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.