výnimkou, i keď ich jedlá sú podľa Zuzany veľmi chutné a Slovák si dokáže na ne rýchlo zvyknúť. Aj nápoje sú iné, lahodné, ale niektoré si už získali obľubu aj u našich konzumentov.
Peru Ako sme v prvom dieli o krajine Peru sľúbili, dnes sa s vami cestovateľka Zuzana podelí o kulinárske zážitky z latinskej Ameriky.
"Moja rodina, kde som bývala, žila veľmi skromne. Na raňajky jedli chleba s maslom a džemom, na obed mali nejaké mäso, väčšinou bravčové, kurča alebo ryžu. Ako prílohu, jedli stále ryžu a na večeru opäť len chlieb s rôznymi džemami. Aby som sa im zavďačila, urobila som im raz na večeru klasický hemendex. Boli z toho úplne vedľa a veľmi im chutil. Oni totiž v živote nejedli šunku, alebo slaninu, lebo tieto výrobky sú v Peru veľmi drahé. Ani klasické syry typu eidam, zo supermarketov nekupujú, radšej si syr kúpia od indiánov, pretože je omnoho lacnejší. Jedia veľa bravčového mäsa a ku všetkému si dávajú ryžu. Je to trošku prekvapujúce, pretože tam pestujú okolo 200 druhov zemiakov. Napríklad sladké oranžové zemiaky karote, alebo biele chuňos, ktoré sú úplne dehydrované a pridávajú sa do jedla. Typickým jedlom je ceviche. Je to surová ryba naložená v šťave z limetiek, okorení sa, nechá odstáť a potom konzumuje. Je to veľmi lahodný pokrm a podáva sa k nemu cibuľa a opražená kukurica. Ďalším národným jedlom, ale už nie pre naše žalúdky, je kuiceuy chactado, čiže morské prasiatko. Peruánci ho upečú a zjedia. Na tanieri ten pokrm má ešte aj zuby a uši. V niektorých typických peruánskych reštauráciách Picanterias si môžete vybrať ešte zo živých, ktoré voľne pobehujú v kuchyni. Keď si vyberiete, pred vami vám ich pripravia. Morča chutí ako králik. Ich špecialitou je aj rocoto relleno, je to na spôsob našej plnenej papriky. Zelené papriky sú plnené podusenou hovädzinou a zapečené so syrom. Podávajú sa s rôznou zeleninou. Špeciálnym peruánskym nápojom je chicha, čiže burčiak z kukurice. Na vlastné oči som videla aj ich reštauračné kuchyne, ale tie som si išla obzrieť až po jedle, lebo po návšteve by som asi nič do úst nedala. Sú v takom stave, že náš hygienik by zaplakal. V baroch pijú cuba libre, čo je známy alkoholický nápoj aj u nás. Južná Amerika je známa najmä kukuricou. Pestujú tu okolo 12 druhov. Práve typickým predjedlom je choclo con qeueso, čo znamená kukurica so syrom. Keďže Peruánci sú veľmi spoločenskí a rodinne založení, často robia veľké grilovacie party na svojich pozemkoch. Zíde sa celé príbuzenstvo, priatelia a grilujú si väčšinou morčatá a kurčatá. Samozrejme, keďže sú prímorskou krajinou, na ich stoloch nechýbajú všakovaké morské príšery."
Do džungle cez ostrov opíc
Pravý amazonsky prales. Sen každého dobrodruha. Typická džungľa sa tiahne naprieč celou južnou Amerikou v povodí Amazonky, ale len Peru sa môže pýšiť tým, že najväčšia rieka sveta pramení u nich.
"Do džungle sme leteli lietadlom, starým ruským vyradeným typom. Cesta bola hrôzostrašná a mali sme dosť, keď sme si predstavili, že aj naspäť budeme musieť ísť s ním. Ale nič sa nedalo robiť, do džungle sa inak nedá dostať. V džungli sme navštívili aj ostrov opíc, ktorý je na rieke Ria madre de dios, čiže rieke bohov. Na ostrove žijú absolútne nebojácne rôzne druhy opíc, ktoré sú k turistom až drzé. My sme totiž boli v okrajovej časti džungle, ktorá je hojne navštevovaná turistami. Ešte pred cestou sme museli užívať antimalarika, pretože cestovateľom a zvlášť Európanom hrozí, že v pralese nachytajú nejakú tropickú chorobu. Nakoniec sme sa však dozvedeli, že v tej časti pralesa kde sme boli my, žiadne komáre prenášajúce maláriu nie sú. Lieky sme vysadili, pretože nesmierne zaťažujú pečeň. Džungľa je pre nás veľmi zvláštna, rastú v nej rastliny ktoré sme v živote nevideli, je v nej vysoká vlhkosť a rôzna hmyzia pliaga. A to sme boli už vo viac menej skultivovanej časti. Samotný Amazonsky prales je obrovský a sú v ňom miesta na ktoré ešte ľudská noha nevstúpila. Keď som však letela z Peru späť, sú z veľkej výšky dobre viditeľné vysekané miesta dažďových pralesov. Z vtáčej perspektívy pôsobia veľmi drobne, oproti nekonečnej húšti lesov, ale aj táto "nepatrná" zlikvidovaná časť pralesov sa už výrazne podpísala na výrazných celosvetových klimatických zmenách."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.