Skutočná situácia v liečbe nezodpovedá predpokladaným výsledkom
Spoločnosť GlaxoWelcome, zorganizovala v minulom roku medzinárodný prieskum v 7. štátoch západnej Európy (Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Švédsko, Taliansko a Španielsko), zameraný na získanie čo najväčšieho počtu informácií o ľuďoch, trpiacich na prieduškovú astmu a ich znalosti, postoje, správanie a ochotu spolupracovať na liečbe. Výsledky sú alarmujúce, čiže zdravotný stav pacientov napriek nastavenej liečbe nie je na žiadúcej úrovni. Až 63 percent astmatikov nemôže plnohodnotne žiť, takmer tretina pacientov bola za posledný rok hospitalizovaná, 46 percent má príznaky astmy počas dňa a 30 percent v noci. Viac ako polovica nikdy neabsolvovala vyšetrenie pľúcnych funkcií. Podľa štúdie v mnohých prípadoch je dôvodom takejto nelichotivej situácie neadekvátna farmakologická liečba. Astma totiž patrí do skupiny chronických ochorení, ktoré vyžadujú dodržiavanie dlhodobého liečebného režimu. To je možné jedine vtedy, ak pacient spolupracuje. Nedostatočná spolupráca zo strany pacienta spôsobuje zhoršenie jeho zdravotného stavu. Zodpovednejší sú starší, pacienti s vyšším vzdelaním a lepším socioekonomickým postavením. Naopak, pacient nie je ochotný spolupracovať najčastejšie v prípadoch, keď žije sám, fajčí a pije alkohol.
"Nedostatočná spolupráca zo strany pacienta môže byť zapríčinená viacerými faktormi: liečebný režim, užívanie liekov je pre neho príliš zložitý, inhalácia lieku vyžaduje koordináciu viacerých pohybov naraz, pacient liečbe nedôveruje a podobné," informoval nás hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre alergológiu a imunológiu MUDr. Peter Pružinec, Csc.
Doposiaľ sa totiž priedušková astma bežne liečila a lieči dvoma druhmi liekov. A to takými, ktoré pôsobia v dýchacích cestách protizápalovo a liekmi, ktoré rozširujú zúžené priedušky. Práve spoločnosť GlaxoWellcome sa na tieto faktory zamerala a po takmer 100 rokov trvajúcom výskume vyvinula liek Seretide. Predstavuje spojenie dvoch dôležitých liečiv látky, rozširujúce priedušky s predĺženým účinkom (salmeterolu) a látky pôsobiacej protizápalovo (Flutikazón propionát). Táto kombinácia molekúl medzi sebou vzájomne spolupracuje, čo umožnilo znížiť dávku inhalačných kortikosteroidov minimálne o polovicu. Prínos pre pacienta spočíva v tom, že liečba Seretidom je pohodlná a má jednoduchý režim (dvakrát denne jeden vdych), pacienta motivuje k pravidelnému užívaniu lieku (po vynechaní dávky okamžite cíti zhoršenie), neumožňuje vynechanie jednej zo zložiek lieku a pacient nemá problém ani s dopravou lieku do dýchacích ciest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.