zimný spánok uložili už okolo 10. októbra. "Ich zazimovanie nijako nesúvisí s príjemne teplou jeseňou. Svište sa uložili v pravidelnom termíne podľa biologických hodín," povedal Ing. Jozef Kováč, zoológ zo Správy Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) v Tatranskej Lomnici.
Podľa Kováča na faune v národnom parku nezaevidovali výraznejšie vplyvy rekordne teplého jesenného počasia. "Je evidentné, že na zimu sa intenzívne pripravujú medvede, o ktorých v tomto čase počuť od obyvateľov tatranských osád častejšie. Pretože im ubúda tradičnej potravy, opätovne ju vyhľadávajú i v blízkosti ľudských obydlí. Medvede potrebujú na zimu aj zásoby cukru. Brusníc a čučoriedok však pre nadmerný zber človekom aj v tatranskej oblasti ubúda. Šelmy sa preto pred zimou tradične pokúšajú prenikať do včelínov. V tomto čase máme hlásenia o medvedici s troma mláďatami z Bielovodskej doliny. Pokúšame sa ju od tamojšej horárne odlákať tým, že sme jej pripravili dostatok vhodného krmiva. Správy o ďalšom predzimne aktívnom medveďovi sú z blízkosti čistiarne odpadových vôd v oblasti Vyšných Hágov a Polianky," povedal inžinier Kováč.
Medvede v košickej zoo také problémy ako ich tatranskí príbuzní nemajú. "Naše medvede sa na zimný spánok neukladajú, lebo majú dostatok potravy. Pravdepodobne v tomto týždni sa dorieši aj otázka sponzorstva pre dostavbu medvedinca tak, aby tu medvede mohli zimovať, i keď zatiaľ v provizóriu," povedal Ing. Karol Seman, riaditeľ ZOO v Košiciach. Ani v zoo nespozorovali na faune žiadne mimoriadne prejavy rekordne teplej a slnečnej jesene. Zver sa však pred zimou vždy pripravuje na zložitejšie obdobie tým, že konzumuje viac potravy. "Najmä na huculských koníkoch, ale i kozách vidieť, že sú obéznejšie a keby išlo o ľudí, poslal by som ich do fitnescentra," povedal riaditeľ Seman.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.