Korzár logo Korzár
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Kaderníckeho Oscara zovrela v rukách Košičanka

Košice - Veľký úspech priniesla kaderníčke Jane Kulovej z košického salónu Čierna ruža účasť na prvom ročníku Czech and Slovak Hairdressing Awards

2000 v Prahe. V silnej konkurencii získala v kategórii avantgardný účes prvenstvo. Súťaž sa v Čechách a na Slovensku uskutočnila prvýkrát, ale spoločnosť Schwarzkopf ju v rozličných krajinách Európy organizuje už šestnásť rokov. Odovzdávanie víťazných cien možno prirovnať k akýmsi kaderníckym Oscarom.

V pražskej galérii Čierna labuť bolo vystavených 746 fotografií, na ktorých 150 súťažiacich prezentovalo svoje práce v kategóriách dámsky, pánsky komerčný účes a avantgardný účes. Nikto z porotcov nepoznal mená súťažiacich, fotografie boli označené číselnými kódmi.

V porote bol aj kadernícky majster sveta - Rakúšan Michael Gotschim, kaderník a vlasový štylista Andrew Jose z Veľkej Británie, vizážista Zdeněk Fencl či známi kaderníci Daniel Šíma a Jan Špilar.

V kategórii avantgardný účes patrili dve z troch nominácií Košičankám - Jane Kulovej z Čiernej ruže a Karolíne Rosenbergerovej z holičstva U Adama. Jana Kulová si nakoniec kaderníckeho Oscara priniesla domov.

"Moja kolegyňa pracuje s produktmi firmy, ktorá súťaž organizuje. Dala mi obálku s propozíciami. V tom čase som sa pripravovala na majstrovstvá Slovenska, tak som to dala bokom, lebo som mala kopu iných starostí. Až po návrate som si prečítala podmienky a veľmi ma zaujali. Do Prahy sa totiž posielal set fotografií z jednotlivých kategórií. Boli označené číselným kódom a celá súťaž bola anonymná. Hodnotiaci nevedeli, z ktorého kúta Česka či Slovenska set pochádza. Šancu mali kaderníci z veľkých salónov, ale aj zo skromnejších podmienok."

V Prahe to bol prvý ročník, súťaž má však dlhšiu tradíciu...

"Vo Veľkej Británii, kde sa súťaž zrodila, majú za sebou už 15 ročníkov. Ceny odovzdával viackrát nominovaný britský kaderník. Práve na Ostrovoch dali podujatiu neoficiálny názov kadernícky Oscar."

V akých disciplínach sa súťažilo? Boli podobné, ako na iných takýchto prehliadkach?

"Porota udelila spolu sedem cien. Hodnotil sa denný komerčný dámsky a pánsky účes, avantgardný účes. Titul Objav roka mohli získať učni alebo mladí začínajúci kaderníci do 21 rokov s maximálnu praxou tri roky. V tejto kategórii sa dá súťažiť len raz, v ostatných viackrát. Ďalej to boli tituly Team roka, Kaderník roka a Cena novinárov. Po vyhlásení výsledkov som ostala zaskočená, hlavne keď som sa dozvedela, že prihlásených bolo 150 kaderníkov, z toho len 11 zo Slovenska. No a z tých jedenástich Sloveniek boli tri nominované na ceny a aj tri ceny dostali. Ďalšie štyri ostali v Čechách. Je to obrovský úspech Slovenska. Dúfam, že sa o rok prihlásia ďalší Slováci a ukážu, že je tu veľa dobrých kaderníkov."

Organizujú sa v súčasnosti na Slovensku podobné kadernícke súťaže?

"Už nie v takej miere ako kedysi, keď sa začínalo na prevádzke, v podniku, postupovalo mestským, krajským až po celoslovenské a celoštátne kolo. Teraz Živnostenské spoločenstvo kaderníkov, holičov a manikérov usporadúva majstrovstvá Slovenska. Súťaží sa v dámskom dennom účese, ten sa prerába na večerný. Ďalšou kategóriou je tzv. prstový účes, ktorý vystriedal avantgardný účes, a najkrajšia nevesta. Po iné roky bol udeľovaný aj Zlatý hrebeň. Táto medzinárodná súťaž je ideálna kvôli tomu, že nie je obmedzená trendmi z posledných majstrovstiev sveta. Je to úplne niečo iné. Kaderník môže viac vyjsť navonok so svojou kreativitou."

Ovplyvňuje vaše zákazníčky to, že máte viaceré ocenenie zo súťaží? Dokáže ich to pritiahnuť?

"Po mojich úspechoch mám viac nových zákazníkov, ktorí chcú skúsiť niečo iné. Je mi ľúto, že neviem uspokojiť všetkých. Zákazník je dnes náročnejší, hľadá si to svoje. Aký je kaderník, takú má klientelu. Za kvalitnú prácu treba zaplatiť, hoci sa nedá porovnať, čo by si kaderník s mojimi oceneniami zapýtal za svoju prácu v zahraničí."

Ak pripravuje dielo sochár, môže zopár nepodarených sadrových hláv rozbiť. Koľko hláv potrebujete vy? Ako vymýšľate výsledný model?

"Mám určitú predstavu, modelku, alebo sa rozhodnem spraviť si na ňu konkurz. Ja som na to nemala čas, využila som moju dlhoročnú modelku, ktorá so mnou absolvovala štyri alebo päť súťaží. Keď sme sa vrátili z majstrovstiev Slovenska, mala úplne iný strih i farbu vlasov. Vedela som, že nie je čas na zháňanie modelky, vizážistu, fotografa, lebo na prípravu obrazového setu som mala dva týždne. Prvý deň sme začali ráno farbiť vlasy, skončili sme večer. Už som toho mala dosť. Na druhý deň som s výsledkom nebola spokojná, napadol mi celkom iný obraz. Účes sa mi asi prisnil. Začali sme znovu s farbením, stálo nás to veľa energie a sily. Vďaka za trpezlivosť patrí mojej modelke. Po farbení som si ju začala líčiť, fotili sme do polnoci. Boli sme maximálne vyčerpané, ale spokojné."

Príprava na túto súťaž sa zrejme podstatne líšila od klasickej prehliadky, kde sa upravuje účes pred očami poroty.

"Na klasických súťažiach sú podmienky dané poslednými majstrovstvami sveta a Európy. Od nich sa odvíja trend, tvar, približný farebný charakter účesu. Je dôležité dať do toho niečo svoje, čo je ťažké. Vyjadriť vlastnú individualitu. Obmedzenia sú kruté. Tvar účesu je daný - línie, dĺžka ofiny, či je zástrih nad uchom, alebo sú bočné vlasy dlhšie, či je príčesok vo večernom účese hore, alebo na krčnej partii. Máte určitý rozsah, odkiaľ pokiaľ sa môžete púšťať, lebo potom nie je šanca niečo získať. Príprava trvá dlho. Treba si vybrať vhodnú modelku, zvoliť vhodnú farbu vlasov, aby všetko ladilo s trendom i typom modelky. Strihá sa častejšie, radšej viackrát, účes pomaly dostáva základný tvar. Prvý je denný, od neho sa za pomoci minimálne troch príčeskov odvíja večerný. Na vyfúkanie denného je priamo na móle 25 minút, na večerný je 45 minút. Nastupuje sa s neporušeným denným a ten sa pretvára na večerný. Potom sa modelka prezlečie, prelíči a nastupuje na prstový účes. Páči sa mi viac ako avantgardný, pretože celý sa robí len za pomoci stylingu a rúk. Tam vynikne kvalita strihu a zručnosť kaderníčky. Či dokáže vlastnými rukami to, čo hrebeňom a kefou. Je škoda, že takéto súťaže sa konajú len vo veľkých mestách, v Trenčíne, Bratislave, že neputujú po celom Slovensku, aby ich ľudia mohli vidieť."

Aké sú súčasné módne trendy? Sledujú ich ženy, chcú sa prispôsobiť, alebo majú vlastné predstavy, ktorých sa ťažko zbavujú?

"Všetky moje zákazníčky sa zlostia, keď ich pre súťažiam nemôžem vziať, ale potom sú šťastné a čakajú, s čím novým prídem. Sú také, ktoré to nechajú na mňa, ale sú aj také, ktoré majú presnú predstavu o svojom účese. Tým, že chodia stále ku mne, dávajú najavo svoju spokojnosť. Momentálne letí vlastne všetko. Rovné aj kučeravé vlasy, hitom sú kratučké ofinky. Keď je kučeravá hlava, tak treba mať krátku hladkú ofinku, keď je hladký strih, musí byť perfektne prevedený, skôr strapatý. Všetky účesy by mali pôsobiť dojmom uvoľnenosti a nie nejakých natupírovaných hláv. Skrátka - mať akoby vietor vo vlasoch."

Spomínali ste prstovú techniku. Mala by ju žena zvládnuť sama doma?

"Naozaj by ste si ju mali prstami sama doma urobiť, ak máte dobrý strih. Strih je základ. Niektoré dámy majú slabšie vlasy, vtedy treba využívať aj iné techniky, ale strih je naozaj v každom účese základ."

Chceli ste byť odjakživa kaderníčkou?

"Otec chcel mať zo mňa plavkyňu, mama ma ťahala k umeleckej práci, na umeleckú priemyslovku. Som tým, čím som. Neodsudzujem ľudí, ktorí zistia, že to, čo robia, ich nebaví a chcú skúsiť niečo iné. Kadernícke časopisy sú dnes na takej vysokej úrovni, že kto na sebe chce pracovať, určite má možnosť."

Ako dlho vlastne robíte účesy?

"Už 12 rokov. Sama som bola zaskočená, keď som to nedávno rátala. Skončila som SOU služieb na Gemerskej ulici. Tam som získala základy."

Potom je už kaderník samouk?

"Za éry, keď som začínala, to bolo trochu iné. Mladý kaderník sa dostal priamo na prevádzku, medzi vypracovaných kolegov, mohol niečo od nich získať. Dnes by chcel každý začať a nemá kde. Človek je rád, že robí sám na seba, nezvyšuje čas venovať sa mladým kaderníkom. V našom remesle sa musím obracať, aby som sa uživila. Je ťažké zveriť svojich zákazníkov do rúk začínajúcemu kaderníkovi."

Podľa čoho si žena vyberá dobrú kaderníčku?

"Najlepšia reklama je, keď zákazníčka chváli kaderníka a odporúča ho aj svojim známym."

Mohli by ste sa pochváliť aj vy sama, získanými oceneniami...

"Súťaž, o ktorej sme hovorili, u mňa získala rovnocennými podmienkami, ktoré ponúka. Na budúci rok si dám určite viac času na prípravu, aby som sa mohla prihlásiť aj do inej kategórie. Súťažím od školy, s väčšími či menšími úspechmi. Človek si začne vážiť úspech, keď ho nemá. Aj mne sa to stalo. I keď v očiach mojich blízkych a známych som mala vždy úspech. Na súťažiach je to dosť ťažké. Tam len odborník vidí detaily, zapracovanie vlasov, či idú jedným smerom, netrčia. Rozhodujú detaily. Pre mňa boli úspechom druhé i tretie miesta, samozrejme, titul majsterky Slovenska. Som aj držiteľkou Zlatého hrebeňa. Bolo pre mňa cťou, že som mohla reprezentovať na otvorených majstrovstvách v Paríži, kde som zo sto súťažiacich skončila na 36. mieste."

Teraz má Jana Kulová aj kaderníckeho Oscara. Možno nie posledného.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 2. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 5. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 6. Aj matematika sa dá skrotiť
 7. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 8. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Už tretí rok mení dm "Black Friday" na "Giving Friday"
 2. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 3. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 4. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 5. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 6. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 7. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 8. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 130
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 22 482
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 247
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 11 843
 5. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 611
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 488
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 063
 8. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 7 838
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 807
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 710
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

PCR testy potvrdili na východe 539 nových nakazených

Na Covid-19 zomrelo ďalších 17 ľudí. Ag testami odhalili 748 infikovaných.

Ilustračné foto.

Polaček stráca podporu poslancov. Odišiel už aj Saxa

Rusnák: Nie sme hlasovacie stroje. Špak nevylučuje nový klub.

Saxa (vľavo) odchádza z klubu Fungujúce Košice, Rusnák (vpravo) hovorí, že poslanci nie sú hlasovacie stroje na želanie.
Strojný vidí chybu aj v tom, že podpora primátora bola v počiatkoch samozrejmá.

Tvrdil, že nesie preplatok za plyn. Dôchodcovi ukradol peniaze na pohreb

Spišiak sa v Košiciach vydával za pracovníka bytového podniku.

Podvodník Ivan Nálepka na krajskom súde.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie na nový koronavírus.

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Moniku Jankovskú odvážajú z NAKA v Nitre.
Boris Kollár leží po autonehode s obručou okolo hlavy v Nemocnici sv. Michala v Bratislave.
Píše Helena Dalliová

Počas korony sú mnohé domácnosti zdrojom násilia

Rodová rovnosť nie je politický koncept, je to základné právo.

Ženy s rúškami v Madride.
Cynická obluda

Aktuálne Ficove možnosti

Po 12 rokoch premierovania to Robert Fico dotiahol až do stavu, kde stoja pred ním tieto dve možnosti.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop