Aktivizácia obyvateľov miniregiónu. Pri tejto príležitosti s jeho predsedom Jozefom Malým sme sa porozprávali aj o iných aktivitách, ktoré združenie začalo realizovať už skôr. Ide najmä o projekt Transparentnosť v nakladaní s verejnými prostriedkami, ktorý združenie spustilo v júni. Čo bolo jeho hlavným zámerom?
- Súčasťou projektu bol aj boj proti korupcii. To znamená, že našou snahou je podať maximálne informácie o rozhodnutiach orgánov obce - starostu a obecného zastupiteľstva - s tým, na čo vlastne občania majú nárok. Ďalej sme v rámci tohoto projektu vypracovali príručku pre obyvateľov obcí, kde sa zdôrazňuje ich právo na informácie a sú presne vymenované ich možností.
V rámci tohoto projektu sme uskutočnili anketu, kde sme zisťovali aký je stav informovanosti. Výsledky ankety hovoria, že je nízka a v rámci našej pôsobnosti by sme chceli tento stav zmeniť. Prostriedkom, cez ktorý ho chceme zmeniť, sú aj noviny. Budú vychádzať raz za štvrťrok a budeme v nich uvádzať informácie o rozhodnutiach samosprávnych orgánov, zaujímavosti regionálneho záberu a rozvoja jednotlivých obcí. Podstatné je, aby informácie sa dostali k občanovi.
Projekt má už pomaly pol roka za sebou. Aké má výsledky?
- Zistili sme aj to, ako občania prijali náš informačný spravodaj, vznik kancelárie občianskeho združenia, kde poskytujeme informácie. Vidíme, že sa dostávame do povedomia obyvateľov a že zámer, ktorý sme si dali, sa darí aj plniť. Pred Vianocami by malo vyjsť ďalšie číslo spravodaja, do ktorého prispievajú aj starostovia, pretože pochopili, že cez to médium môžu aj svoje problémy priblížiť občanom.
Nazdávate sa, že cez tento projekt dokážete niečo urobiť s korupciou v regióne?
- Myslím si, že áno. Dokonca sú tu už prvé výsledky. Napríklad podarilo sa nám v meste Hanušovce nad Topľou presadiť výberové konanie na dokončenie obvodného zdravotného strediska. Z hľadiska osvety okolo toho sa podarilo presadiť, že nedošlo k predaju mestského majetku. Čas ukáže, či to bolo dobré rozhodnutie, ale myslím si, že vôľa obyvateľov bola takáto, pretože to bola výstavba vo verejnom záujme.
Jednotliví obyvatelia obcí sa na nás obracajú s tým, aby sme niektoré vecí osvetľovali. V novinách poukazujeme na to, že kde bol porušený zákon, čiže vidieť, že sme nástrojom na poukazovanie na nešváry a tým aj starostovia sa obávajú prestupovať zákon.
Mohli by ste aj konkretizovať?
- Nešvárom v obciach je neinformovanosť o konaní obecných zastupiteľstiev o ich programe, aký majetok sa napríklad predáva, zriadenie úradných tabulí. Začali sa podávať informácie, ktoré doteraz neboli. Počítame, že tento stav sa bude zlepšovať. Občania sa na nás začínajú obracať, že tam sa niečo udialo, že bol urobený predaj majetku, ktorý neprešiel rokovaním obecného zastupiteľstva a podobne. Už máme viacero takýchto informácií. Obrátila sa na nás napríklad poslankyňa Obecného zastupiteľstva v Pavlovciach. Je tam vybudovaný pekný turistický areál, ale na jeho postavenie nebolo vydané stavebné povolenie. Nevie sa, komu ten areál patrí, pretože sú tam nevyjasnené majetkovovlastnícke vzťahy. Je chvályhodné, že v obcí sa niečo robí, ale pritom nie je dodržaný zákonný postup. My sa snažíme takéto vecí narovnať. Informácie zverejňujeme a tak vyvíjame tlak na orgány v obciach, aby konali v súlade so zákonom. Niektorí starostovia sa na nás potom hnevajú, ale o to nám ide. Lebo sú tam z vôle ľudí. Ak zákony nebudú dodržiavať, potom kamaráti nebudeme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.