problém s písaním úloh. Môžte oponovať - načo sú žiarovky, naší prastarí rodičia vydržali so sviečkami! Avšak pokrok ide stále dopredu a nezastavuje sa ani pri žiarovkách. Ktoré sú aké? Prečítajte si a rozhodnite, čím si osvetlíte svoju domácnosť.
Obyčajná žiarovka pracuje na princípe Jouleovho javu. Prostredníctvom veľkého odporu elektrického prúdu sa dlhé a tenké vlákno zahrieva až dosiahne bod žhavenia a začína vydávať svetlo. Aby sa zabránilo spáleniu vlákna, je nutné zo sklenenej banky vysať vzduch alebo ju naplniť plynom. Dnešné žiarovky pracujú vďaka vláknam dvakrát zvinutým do špirály, ktoré sa zahrieva v skleneneju banke naplnenej argónom na 2500 stupňov Celzia.
Všetky predmety zahriate na viac než 400 stupňov Celzia vydávajú intenzívne svetlo zretelé v tmavej miestnosti. So zvyšovaním teploty sa farba svetla mení z červenej na oranžovú, žltú a nakoniec bielu. Svetlo predmetu zahriateho na 5800 stupňov Celzia by žiarilo na bielo s rovnakou intenzitou ako Slnko.
Žiarivky
Po prvý raz boli žiarivky použité v roku 1910. Nemajú vlákno ale obsahujú argón, neón, kryptón a ďalšie plyny pod veľmi nízkym tlakom (0,3 percenta atmosferického tlaku) V menšej miere obsahujú tiež ortuť. V okamžiku, kedy sa elektróny uvoľnené výbojom medzi dvoma elektródami zrazia s atómami ortuže, jej atómy zareagujú a vydajú ultrafialové žiarenie, ktoré by však nepreniklo obyčajným sklom trubice. Preto je trubica vo vnútri pokrytá fosforom, ktorého atómy menia ultrafialové žiarenie na viditeľné.
Výbojky
Výbojky vydávajú charakteristické biele svetlo a používajú sa predovšetkým na verejné osvetlenie. Prostredníctvom vysokého tlaku vydáva ortuť viditeľné svetlo, pretože pohlcuje svoje flastné ultrafialové fotóny. Ihneď po rozsvietení je svetlo slabé, pretože prevážna časť ortuti v trubici je ešte v kvapalnom stave. Zahrievaním sa ortuť vyparuje, tlak sa zvyšuje a ortuť začína vydávať bielomodré svetlo.
Sodíkové osvetlenie
Sodíkové osvetlenie býva dvojakého druhu - vysokotlakové a nízkotlakové. Lampy nízkotlakové (vo tvare trubice) sú veľmi účinné a vydávajú žltooranžové svetlo, ktoré síce zvýrazňuje kontrasty, ale príliš nerozlišuje skutočné farby osvetlených predmetov. Preto sa používajú predovšetkým na diaľniciach. Vysokotlakové (v tvare elipsy či trubice) vydávajú svetlo iných farieb. Ich účinnosť je značná a majú aj dlhú životnosť. Svetlo v nich nevzniká zvyšovaním teploty, pretože pod vysokým tlakom ťažko dochádza k výboju v parách sodíka. Pokiaľ chceme dosiahnuť najvyššej svietivosti, nesmieme tieto žiarovky rozsvecovať hneď po zhasnutí.
Halogénové osvetlenie
Halogénne osvetlenie je v podstate vylepšenie žiarovkového osvetlenia, ktoré spatrilo svetlo sveta v roku 1959. Wolframové vlákno je uzavreté v kremíkovej alebo hlinitokremíkovej sklenenej trubici, ktorá je odolná voči vysokým teplotám. Trubica obsahuje molekuly halogénov - jódu a brómu. Pri zahrievaní reagujú halogény s wolframom, ktorý sa uvoľnuje z vlákna, ale pri zrážke s ním sa znovu ukladá. Tieto malé žiarovky vydávajú intenzívne svetlo a ich životnosť je viac než 2000 hodín.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.