Európskej únii Juraj Migaš. Dodal, že v politických kritériách Európska komisia (EK) poukáže na nutnosť politickej stability. Čo sa týka ekonomických kritérií, J. Migaš považuje za najdôležitejšie hodnotenie Slovenska ako krajiny s trhovou ekonomikou, ktorá je schopná čeliť konkurenčným tlakom EÚ v strednodobom horizonte. EK schváli a zverejní každoročnú správu o pokroku jednotlivých kandidátskych krajín v integrácii do EÚ zajtra.
Správa o Slovensku by mala vyhodnotiť pokrok, ktorý SR dosiahla v prijímaní legislatívy Únie a v budovaní inštitúcií v krajine. Podľa Migaša správa poukáže na nutnosť rýchlej implementácie prijatej legislatívy a na potrebu vytvárať inštitúcie, ktoré súvisia s prijímaním Acquis. Správa zároveň poukáže na niektoré oblasti, ktoré budú vyžadovať väčšiu pozornosť, ako je regionálny rozvoj, životné prostredie, vnútorné záležitosti, justícia, doprava a poľnohospodárstvo.
Kritický postoj EK v rámci politických kritérií sa podľa J. Migaša bude týkať napríklad rómskej otázky.
"Predpokladáme, že správa pozitívne vyhodnotí tie programy, ktoré vláda SR prijala v riešení rómskej problematiky. Poukáže na nutnosť urýchlenej implementácie všetkých zámerov a realizácie týchto programov v praxi," uviedol. Podľa Migaša správa bude hovoriť aj o otázkach korupcie a nutnosti posilňovania vnútorných hraníc v kontexte schengenských kritérií.
V regionálnej politike Migaš predpokladá, že správa poukáže na nutnosť vytvorenia takých regionálnych štruktúr, ktoré by so svojimi inštitúciami boli schopné absorbovať štrukturálne a kohézne fondy EÚ.
"Treba vytvoriť jasné štruktúry, ktoré by zodpovedali predstavám a praktikám Únie, hoci jednotný recept tu neexistuje," uzavrel J. Migaš.
Všeobecne sa predpokladá, že správy EK budú pozitívne pre 11 kandidátskych krajín okrem Rumunska, ktoré bude kritizované za zlú ekonomickú situáciu a pomalé reformy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.