regiónu pri zakladaní novej úrody. Vcelku úspešne sa im podarilo zužitkovať štátny príspevok na založenie úrody a ozimnou pšenicou zasiali 8 575 hektárov, ozimnou repkou 3 497 hektárov, ozimnou ražou 1 146 hektárov, ozimným jačmeňom a tritikale zasiali ďalšie stovky hektárov.
"Úlohy jesenného osevu boli splnené. Zasiali sa plánované výmery a naplnilo sa tým podnikateľské zámery poľnohospodárskych subjektov. Bolo to aj zásluhou peňazí, ktoré poľnohospodári dostali ako kompenzáciu za dlhotrvajúce sucho na založenie novej úrody. Poľnohospodári boli nútení tieto prostriedky vyčerpať, pretože to boli účelové prostriedky a nemohli ich použiť na výplaty alebo nejako ináč "prejesť". Jesenné práce boli urobené pekne i čo do kvality, i čo do kvantity. Len počasie keby bolo iné," posťažoval sa nášmu denníku riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (ŠPPK) v Prešove Ján Hanudeľ.
Nie nadarmo v hlase J. Hanudeľa bolo cítiť obavu. Poľnohospodári prešovského regiónu majú opäť hlavy v smútku. Nezacelili sa ešte rany po dlhodobom suchu z jari tohoto roku, kvôli ktorému zobrali rekordne nízku úrodu obilovín, a už sa prejavilo ďalšie sucho, ktoré na východe Slovenska trvalo viac ako mesiac. Sucho spôsobilo vážne problémy so vzchádzaním ozimných obilovín a repky. Porasty pekne poschádzali, kompletne a rovnomerne, ale pre sucho a vetry začali vysýchať. "Pekne poschádzala aj repka, ale teraz sa nám stráca, lebo vlaha z pôdy sa stratila a porasty rednú. Je to o to väčšia škoda, lebo sa dokázalo pomerne slušne zasiať," dodal J. Hanudeľ.
Poľnohospodári východného Slovenska sú teda v tomto roku počasím druhýkrát bití. Dokážu zmeniť tento stav terajšie predsa len trocha vlhkejšie dní? "Ťažko povedať, ale bude to nerovnomerné vzchádzanie. U pšenice, ktorá poschádzala a vyschla, tam sa už prakticky nedá nič zachrániť," uviedol J. Hanudeľ. Takže poľnohospodári prešovského regiónu opäť budú rátať namiesto úrody škody? - opýtali sme sa ho. "Dopad sucha na úrodu bude predmetom jesennej biologickej inventarizácie ozimných obilovín pred napadnutím snehu a tam sa tieto vecí vyhodnotia. Ale niektoré poľnohospodárske podniky už uvažovali s vyorávkami. Vidia, že je zbytočné tieto plochy takto nechať do jari a preto radšej keď sa dalo, tak zasiali náhradné plodiny."
S jesenným suchom súvisí aj ďalší problém, ktorý doľahol na poľnohospodárov prešovského regiónu. Týka sa záverečných jesenných orieb. "Pri tej suchote a cene nafty, ktorá nemá obdobu a dosahuje už 35 korún za liter, sú to obrovské náklady, ktoré poľnohospodárske podniky veľmi ťažko znášajú," vyjadril sa Ján Hanudeľ. V každom prípade tieto problémy s počasím neveštia pre nás nič dobrého.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.