získalo mesto Prešov z rezervy Úradu vlády SR. Išlo o čiastku zhruba deväťstotisíc korún, pričom ak sa projekt nazvaný Bezpečné mesto osvedčí, mesto mieni, podľa slov jeho predstaviteľov, žiadať prostriedky aj na ďalšie bezpečnostné kamery, ktoré by sa pripojili k systému. Na slávnostnom otvorení nechýbali okrem primátora, viceprimátorov a členov mestskej rady ani zástupcovia Policajného zboru SR a štátnej správy.
Podľa slov náčelníčky Mestskej polície (MsP) v Prešove Anny Hrustičovej, systém bude pracovať v nepretržitej prevádzke a spravovať ho budú štyria pracovníci. "Ak na monitore objaví niečo podozrivé, bezprostredne sa spojí s operačným pracovníkom a ten vyšle hliadku," opísala náčelníčka postup pri zaregistrovaní priestupku, či trestného činu. Ako uviedla, počítač archivuje zábery na štrnásť dní. Mestskí radní, na čele s primátorom Jurajom Kopčákom, si od monitorovacieho a kamerového systému sľubujú zvýšenie bezpečnosti občanov v centre Prešova. Podľa slov Anny Hrustičovej, nebude znamenať zavedenie tohto systému presuny mestských policajtov, ale zmení sa systém pri obchádzkach.
Kamery sú umiestnené na hoteloch Dukla a Senátor. Ich záber je od zastávky autobusu pri kine Panoráma až po kostol sv. Mikuláša. Pracovníci mestskej polície si môžu približovať podozrivé osoby alebo objekty tak, aby ich bolo detailne vidieť. Ako zdôraznila náčelníčka MsP, sú povinní dodržiavať zákon o ochrane osobných údajov. Podľa slov pracovníka MsP obsluhujúceho systém napríklad nesmú sledovať okná na budovách. V Bratislave sa stal prípad, keď mestskí policajti kamerami prichytili svojich kolegov, že neboli na svojom určenom stanovišti, ale niekde na káve. "Ubezpečujem vás, že prešovským mestským policajtom sa to nestane," podotkol na našu poznámku službukonajúci mestský policajt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.