ten, kto náhodou výrok nezachytil. Bod k dobru patrí všetkým, ktorí tipovali Jána Budaja.
Isteže, autor, ktorý toto povedal v ten istý deň, keď sa stal predsedom novovzniknutej Liberálnodemokratickej únie Slovenska (LDÚ), mienil svoj príspevok ako paradoxné zdôraznenie vlastnej situácie, čo si aj uvedomoval. Takže povrchná banalizácia nie je namieste. Napriek úsiliu zvládnuť svoju pozíciu z nadhľadu však rozpačitosť, ktorú týmto chcel rozptýliť, Budaj celkom nezahladil. Základná otázka po ustanovujúcom kongrese LDÚ v Detve totiž stojí naozaj tak, čo za zmysel má táto nová strana, či má vôbec čo povedať a či je teda na slovenskom politickom trhu vôbec potrebná. Existuje ešte vôbec pod Tatrami taká verejná objednávka, na akú nemá zhluk existujúcich partají hodnotovo-postojové inštrumentárium a príslušné odpovede?
"Slovensko ostalo bez liberálneho reprezentanta a na politickej scéne chýba hlas, ktorý by hovoril viac o tom, čo potrebuje občan, a menej o tom, čo potrebujú politici", znie jedna z mnohých formúl Jána Budaja. V rôznych variáciach stále opakuje jeden motív - po splynutí DU s SDKU niet v krajine nositeľa klasického liberalizmu.
Zaujímavé je, že teoreticky má vskutku pravdu. Štandardnú stredovú stranu, ktorá by jednou nohou neinklinovala k socializmu, resp. naopak ku konzervativizmu, ani v existujúcom pretlaku firemných značiek Slovensko nemá. Teda čosi na spôsob nemeckej FDP, českej Unie Svobody, poľskej Unie Wolnosci, či maďarskej SZDSZ. Fakt je ale tiež ten, že hoci temer všetky demokracie čosi kryštáľovo liberálne poznajú, zďaleka nie vo všetkých majú parlamentnú súčasnosť či minulosť.
Ak zohľadníme "tradície" slovenského liberalizmu a hodnotové ukazovatele z najrozmanitejších výskumov, niet dôvodu si veru myslieť, že Budajova ponuka vychádza v ústrety čo ako mikroskopickému spoločenskému dopytu. Navyše, rôzne liberálne prvky nosia vo svojom tele niektoré existujúce subjekty. Na strane druhej je ale pravdou, že "echt" liberálna strana nemôže škodiť zvlášť na tom Slovensku, kde "echt" konzervatívna partaj (KDH) sa hotuje na smrteľný zápas s liberalizmom. Ide práve a len o to, aby vskutku liberálnou aj bola a zmätok na politickej scéne nezmnožovala a spektrum ešte väčšmi nezneprehľadňovala.
Keďže nie sme veštcami, nemôžeme povedať, či preváži prvý plusový či druhý mínusový bonus. Z doterajšej histórie a profilu zakladajúcich lídrov, Budaja a Šveca, môžeme iba čo-to dedukovať. Predovšetkým je silnejšie ako púhou indíciou, že tak ako Čarnogurský (Hrušovský) nie je nositeľom moderného západného konzervativizmu a Migaš sociáldemokratizmu, rovnako tak sú Budaj so Švecom vzdialení klasickému liberalizmu. Na diagnostiku netreba politologické brožúrky, stačí pozorne čítať napríklad Budajove postoje v kauze STV. Kým kontinentálni (nie americkí a britskí) konzervatívci a socialisti inklinujú k verejnoprávnej televízii, liberáli principiálne neznášajú myšlienku vynucovania koncesií proti výslovnej vôli poplatníkov. Nie však Budaj, ktorý ako šéf mediálneho výboru NR SR nevynechá jednu príležitosť zatrúbiť, že idea privatizácie čo len druhého kanála STV "je neprijateľná". Aj z iných postojových súdov sa dá vyvodiť, že liberálny profil tandemu Budaj-Švec - no, povedzme, že nie je dosť presvedčivo vyrysovaný.
Väčšmi ako ideový spor preto vznik LDÚ vyzerá na súkromný zápas o politickú budúcnosť týchto dvoch lídrov. Hoci sú iba do páru, môžu napríklad prispieť k zaujímavým závarom v klube SDK, kde sa odhliadnuc od ich rozhodovania rozohrajú po referende a etablovaní SDKÚ veľké šachy. Budaj má čosi z vlastností prirodzeného vodcu a štylizuje sa navyše do roly stratéga, takže jeho názor môže vplývať i na pohyby u zelených a SDSS. Požiadavka na inštitucionalizáciu nového subjektu v rámci klubu SDK je prvým kontroverzným politickým krokom LDÚ, ktorý celkom iste nebude prijatý s jednoznačným nadšením. Nota bene ak budú požadovať primeraný podiel zo štátnej dotácie pre SDK, kde asi veľmi tvrdo narazia. Vyhrážka, že v takom prípade opustia klub, je už silne destabilizačným momentom, ktorý pre najbližšiu budúcnosť veští už viac zmätku ako liberalizmu. Napokon, neprajníci tohto smerovania dávno tvrdia, že liberalizmus je anarchia sama.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.