Nezavisimaja gazeta v uplynulých dňoch.
Ďalej konštatuje, že na základe úryvku listu dôstojníka Dmitrija Kolesnikova "sa zrútilo niekoľko oficiálnych verzií o augustovej príčine havárie ponorky Kursk v Barentsovom mori". Havária ruskej ponorky na atómový pohon Kursk je stále na prvých stránkach ruských denníkov a týždenníkov, informuje Le Monde.
Podľa ruského denníka uverejnený bol len veľmi krátky úryvok z listu Dmitrija Kolesnikova. Dôstojník píše: "O 13. hodine 15 minúte všetok personál z oddelení šesť, sedem a osem prešiel do oddelenia deväť. Je nás tu 23 a rozhodli sme sa prejsť do deviateho oddelenia z dôvodu nehody. Nik z nás sa nemôže dostať na hladinu."
Jednou z pôvodných oficiálnych téz, ktoré padli, je aj čas nehody ponorky Kursk. Oficiálne miesta uvádzali 23.44 h SELČ. Z Kolesnikovovho listu je jasné, kedy sa havária musela stať. Oficiálnej pôvodnej ruskej verzii protirečili aj zistenia americkej a nórskej služby.
Nezavisimaja gazeta ďalej uvádza, že podľa Kolesnikovovho listu padla aj verzia o kolízii s iným zahraničným podmorským plavidlom. S touto verziou prišlo a držalo sa jej ruské velenie námorných síl. "Ak by sa táto verzia v Kolesnikovom liste v najmenšej miere potvrdila, hneď by o nej informovali," prišiel s názorom ruský denník.
Ďalší ruský denník Komsomoľskaja pravda s odvolaním sa na vyjadrenie dôstojníka, ktorý bol prítomný pri vyťahovaní prvých tiel ruských námorníkov na nórsku platformu Regalia, napísal, že prvá časť Kolesnikovovho listu obsahuje poznámky o nehode a námorníkoch a druhá je venovaná manželke. Lenže vdova po ruskom dôstojníkovi zatiaľ nedostala a "nikdy neuvidí celú časť jej venovaného listu". "Originál sa musí odovzdať vojenskému súdu a ten ho označí ako "prísne tajné"", uviedla Komsomoľskaja pravda.
Sama vdova Kolesnikovová pre Kommersant potvrdila, že nedostala pôvodný list od manžela. Velenie flotily jej povedalo, že list je v "hroznom stave a rozpadá sa".
Týždenník Moskovskije novosti sa nazdáva, že "vyťahovanie tiel námorníkov z ponorky Kursk je len zastieraním skutočného cieľa celej akcie". Pre ruské vedenie a velenie je dôležité poznať skutočnú príčinu a mať jedinú verziu potopenia Kurska. "Kým sa nezistí skutočná príčina potopenia Kurska, ostatné ponorky tejto triedy nebudú môcť vyplávať. Rusko sa tak nemôže dostať do Stredozemného mora, kam mala vyplávať na jeseň práve ponorka Kursk. V tomto regióne, kde prebieha izraelsko-palestínsky konflikt, by bolo prestížne, keby v ňom bolo Rusko zastúpené svojím plavidlom," napísal týždenník.
Preto v nádeji, že sa "nájdu skutočné dôkazy o potopení ponorky Kursk, a nie telá námorníkov, vyslalo ruské námorníctvo potápačov do 108 metrovej hĺbky v Barentsovom mori," uviedli Moskovskije novosti.
Autor: Paríž/Moskva (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.