Pri integrácii do EÚ chýba ľuďom konkrétny presah do regionálnej politiky
Rozhovory o Európe, ktoré vďaka grantu Európskej komisie organizuje Centrum pre európsku politiku, pokračovalo na východe Slovenska treťou časťou. Po
Zuzana Bobriková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
témach Načo je nám v našom meste Európska únia a Európske právo, boli tou najnovšou Ekonomické dopady vstupu Slovenska do EÚ. Po Nitre a Trnave na túto tému debatovali mladí ľudia v Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici a Žiline. "Nosnými sú pre nás univerzity a stredné školy," povedal riaditeľ Centra pre Európsku politiku (CEP) Kamil Sládek. "Okrem študentov pripravujeme regionálne prednášky aj pre zdravotne postihnutých, ktorí majú svoje špecifiká, dobré skúsenosti máme aj zo spolupráce s armádou."
Pri posudzovaní dôležitosti našej integrácie do EÚ sú podľa jeho skúseností prístupnejší mladí ľudia, ktorí o týchto problémoch diskutujú aj doma. "Je to generácia, ktorá sa nebojí položiť akúkoľvek otázku komukoľvek," skonštatovala Beáta Šaková z Centra európskych štúdií Ekonomickej univerzity Bratislava. "Z otázok často zaznieva strach a dezinformácie. V teréne sa stretávame s neinformovanosťou a nezáujmom o tému. Prevládajú predsudky typu: západ nás môže dostať, chcú na nás len zarábať, čo to na nás vymysleli... Mladí si už zvykli na cestovanie, vnímajú to inak. U starších je názor vyhranenejší, bez poznania súvislostí. Našim cieľom nie je ľudí presviedčať, ale informovať ich o výhodách nášho členstva v EÚ."
Vo vyhláseniach politikov na tému integrácie do EÚ zaznievajú väčšinou čisto politické vyhlásenia, alebo slová o peniazoch, ktoré akoby už čakali na hraniciach. "Chýbajú informácie o možnostiach, o nutnosti učiť sa jazyky, zjednocovať právne predpisy. Chýba konkrétny presah do miestnej politiky," doplnil Kamil Sládek.
Inštitúcií a organizácií, ktoré majú na starosť európsku integráciu je na Slovensku neúrekom. Veď len pri každom ministerstve je oddelenie, ktoré ju má na starosti. Nikto pritom poriadne nevie, čo robí ten druhý. Na nedávnej Stupavskej konferencii v Poprade sa organizácie tretieho sektora dohodli na vytvorení spoločnej platformy, ktorá by koordinovala jednotlivé iniciatívy. Pre regióny by prvým prínosom mohla byť reálna pomoc pri vypracovávaní projektov, pretože sa na Slovensko často vracajú pre nesplnenie základných požiadaviek.