aj francúzskym pobrežím Atlantického oceánu.
Podľa britských meteorológov by mohla atlantická tlaková níž v nasledujúcich hodinách doraziť k ťažko skúšanému severoanglickému mestu York. Historické centrum tohto starobylého mesta postihli minulý týždeň najhoršie záplavy za viac ako štyri storočia. Hladina rieky Ouse je už približne o 5,5 metra nad normálom, čo je najviac od roku 1625, keď sa meranie začalo.
V meste Gloucester na západe Anglicka vyčíňala v nedeľu večer silná víchrica. Nárazy vetra dosahovali miestami 100 km/h. Druhá vlna jesenných víchric by mala trvať niekoľko dní. Nebezpečenstvo nových záplav zvyšuje skutočnosť, že pôda a rieky ešte nepojali všetku vodu z predchádzajúcich silných zrážok.
Tlaková níž priniesla neobyčajne výdatné zrážky aj na francúzske pobrežie Atlantického oceánu. Mestá Savenay a Saint Nazaire sa ocitli čiastočne pod vodou. Hasiči museli v regiónoch Loire-Atlantique a Vendee vyraziť na stovky zásahov. Rýchlo stúpajúca voda prekvapila niektorých vodičov, ktorí museli svoje autá nechať na ceste. Front by mal do pondelňajšieho večera prejsť Francúzskom, pričom predpovede hovoria o vetre s rýchlosťou do 140 km/h.
Na juhozápade Francúzka pred blížiacou sa víchricou preventívne odstavili jadrovú elektráreň Blayais, ktorá bola v decembri 1999 čiastočne zaplavená v dôsledku výčinov počasia. Terajšia víchrica by však nemala dosiahnuť silu tej z 26. decembra.
Autor: Londýn/Paríž (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.