sa u nás rozšírili už dávnejšie. Mnohým dospelým sa vôbec nepáčia, a tak si určite v zime s úľavou vydýchnu. Skateri síce zo zasnežených ulíc vymiznú, no ich sezóna sa na jar znovu začne. O týchto pouličných športoch sa Ťahák porozprával s dvomi skatermi, Gumom a Demom.
* Na "doskách" jazdíte celý rok, až kým nenapadá sneh. Čo robievate v zime, aby ste nestratili kondičku?
- Guma: Tí, ktorí na to majú, snowboardujú. Je to finančne náročnejšia záležitosť. Skate stojí okolo 5000 Sk, ale snowboard aj 15 až 20 tisíc. Snowboarduje sa na Kojšovke a na Jahodnej, kde sa pravidelne organizujú aj rôzne súťaže a podujatia. Nechýbajú na nich ani zahraniční jazdci. Niekto možno porovnáva snowboarding s lyžovaním. No tu ide o čosi úplne iné. Snowboard ponúka jazdcovi neuveriteľné možnosti, napätie a vzrušenie z jazdy.
* Pouličné športy na niečom, čo má kolieska so sebou priniesli aj nový životný štýl mladých. Mohol by si mi opísať tieto športy?
- Guma: Delíme sa na bladerov a skaterov. Občas medzi nami vzniknú aj menšie roztržky. Stáva sa to, keď si prekážame na trati pri jazde. K týmto športom patrí aj iný spôsob obliekania. Skateri nosia väčšinou voľné, pohodlné oblečenie. Napríklad široké kapsáče, mikiny s kapucňami a občas aj kulichy - pletené čiapky, ktoré nosíme aj v lete, i keď je v nich teplo. Patrí to jednoducho k tomuto životnému štýlu. Bladeri vyzerali kedysi inak, ale teraz nosia už aj oni veci rovnaké ako my.
* Počúvate aj inú, netradičnejšiu hudbu...
- Guma: Áno, pri skateboardingu ide o adrenalín. Takže aj hudba musí byť adrenalínová. Napríklad hardcore, ale mnohí počúvajú aj rap. Hudba ťa musí dostať do nálady, aby si si mohol v pohode zajazdiť a relaxovať pri tom.
* Pri voľnom životnom štýle sa určite niekedy stane, že príde človek do styku s nelegálnymi činnosťami. Aké sú tvoje skúsenosti?
- Demo: Stáva sa, že niektorí začnú brať ľahšie drogy. Občas to niekto preženie a skĺzne aj k tvrdším. Ale väčšinou to ostáva pri marihuane. Tvrdé drogy určite neuznávame.
* Máte v Košiciach dostatok priestoru na realizovanie svojho športu?
- Demo: Asi pred štyrmi rokmi existoval krúžok v Centre voľného času na Timonovej ulici. Tam sa dalo naučiť jazdiť. Boli tam rampy, ktoré zaplatilo mesto. Potom to zrušili, a tak sme sa presúvali tam, kde boli vhodné podmienky - schody, zábradlia. Tak vznikli centrá pri Bielom dome a pri Tip - Tope. Momentálne najviac frekventovaná jazda je pri "Bieláku", aj keď rampy, ktoré tam boli sú odstránené. Už dávnejšie nám vyhradili plochu, ktorá ale vôbec nezasahuje na schody, ktoré my často používame a robíme na nich triky. Mesto nám veľmi nevychádza v ústrety, a preto si musíme sami zháňať sponzorov. Napríklad v Bratislave sú asi tri skateparky, ktoré financuje mesto. V Košiciach je to zatiaľ dosť slabé. Niečo sa už dlhšiu dobu plánuje v Ťahanovciach, no uvidíme ako to dopadne. Ak by sme chceli organizovať nejakú súťaž, tak na vlastnú päsť. Jediné, čo sa u nás koná je Cassovia sk8 cup. Lepšie sú na tom skejtri v Česku. V Prahe pravidelne býva Mystic cup, kde sa stretávajú aj bladeri. Chodia tam svetoznámi jazdci, ktorí prichádzajú s novými trendami. Najnovší trend je, že sa takmer vôbec nepoužívajú chrániče.
* Mohol by si vymenovať niekoľko známych skaterov, o ktorých počuť aj na súťažiach?
- Guma: Veľmi agresívny štýl má Michal Kušnier, ktorý stále obsadzuje popredné miesta na súťažiach. Úplným opakom, čo sa týka spôsobu jazdy je Braňo Kolinovský. Oni sa skateovaniu venujú asi jedenásť rokov, čiže od začiatku. Známy je Sion, ktorý robí aj graffity, tiež Buldy, Tomáš Lančarič, bez ktorých by sa skatering v Košiciach nerozvinul. Oni sú vlastne otcami tohto športu u nás. Žiaľ, medzi nami nie sú takmer žiadne dievčatá.
Autor: Tomáš KICERA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.