úradníci poskytli verejnosti informácie, ktoré mali podľa dohôd s BMW zostať utajené. Ako konštatoval honorárny konzul Slovenska v nemeckej spolkovej republike Bádensko-Würtenbersko Roland Kissling, "mesiace som pracoval na zorganizovaní osobného stretnutia zástupcov Slovenska s vedúcimi predstaviteľmi BMW. Podarilo sa mi to a stretnutie naozaj prebehlo 24. októbra. Bolo však jasne dohodnuté, že všetko bude prebiehať v tajnosti".
Maximálne utajenie osobného stretnutia si vyžadovali vnútorné predpisy automobilky BMW, podľa ktorých nemôžu vedúci predstavitelia podniku prijímať počas výberového konania žiadne návštevy súťažiacich krajín.
Vysokopostavení úradníci zodpovední za prílev zahraničných investícií, ako aj rozvoj priemyslu na Slovensku sa bránia obvineniam z vyzradenia pôvodne utajeného stretnutia s predstaviteľmi nemeckej automobilky BMW. Stretnutie, ktoré malo pôvodne znamenať pre našu krajinu výrazný náskok pred konkurenciou, prinieslo pravý opak.
Okrem toho spôsobí výrazné problémy aj niekoľkým vysoko postaveným manažérom BMW. "Pred samotným rokovaním v Mníchove prebehlo viacero prípravných stretnutí na Slovensku. Ani na jednom z nich nebolo stretnutie so zástupcami BMW označené za utajené. Tento názor zastávajú všetci priami účastníci stretnutia zo slovenskej strany v Nemecku. Na samotnom stretnutí nebola zo strany zástupcov BMW požiadavka schôdzku utajiť ani naznačená," uviedol šéf agentúry SARIO Roman Minarovič.
Honorárny konzul SR v nemeckej spolkovej republike Bádensko-Würtenbersko Roland Kissling, podľa ktorého nepostupovali slovenskí predstavitelia ani trochu profesionálne, má však iný názor: "Obávam sa, že BMW z toho vyvodí dôsledky, ktoré Slovensku neprospejú. Zahraniční investori sú ako plachá zver v lese. Keď je poľovník hlučný, tak zmizne. Preto hrozí, že BMW už na Slovensko nepríde. Na základe svojich skúseností v automobilovom priemysle jasne vidím, aká stratégia nás v prípade BMW privedie k úspechu. Môžem však pomôcť iba tomu, kto pomoc naozaj chce," povedal.
Investícia BMW by okrem asi dvetisíc pracovných miest v samotnom závode vytvorila aj predpoklady na rozvoj širokej subdodávateľskej siete. Tá by pozostávala predovšetkým z malých a zo stredných podnikov (tie by dokázali zamestnať asi 3000 ľudí), ktoré vytvárajú v ekonomikách Európskej únie viac ako 60 percent všetkých pracovných miest. "Najrýchlejšia cesta rozvoja malých a stredných podnikov je práve cez rozvoj automobilového priemyslu. Je dôležité pripomenúť, čo znamená pre Slovensko prítomnosť Volkswagenu. Je to najdôležitejšia mimovládna organizácia na Slovensku," povedal Kissling.
Význam Volkswagenu ukázala aj celozávodná dovolenka, keď sa zvýšil deficit zahraničného obchodu na tohtoročné maximum. Z toho vyplýva, že prítomnosť ďalšej silnej automobilky (ktorej takmer celá produkcia by smerovala na export) by našej ekonomike výrazne pomohla.
Autor: Tomáš KUČA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.