prišiel prednedávnom o osobné doklady.
"Pricestoval som na pár dní domov na Slovensko a hneď nastali problémy. Neviem, či vďaka dlhoprstým alebo vlastnou nepozornosťou som pravdepodobne pri čakaní na vlakový prípoj do Košíc z Kysaku prišiel o kožené puzdro so všetkými osobnými dokladmi, ktoré mali pre mňa cenu, nakoľko sa na ne viažu mnohé spomienky. Na túto skutočnosť som prišiel však až v Košiciach," spomína si na udalosti Peter.
Na prvý pohľad sa zdá, že ide o story, ktorú už zažil na vlastnej koži nejeden z nás. Peter si začal vybavovať nové doklady, keďže čas tlačil a jeho včasný návrat na univerzitu v Rakúsku bol ohrozený. Až sa mu počas neplánovaného predĺženého pobytu doma ozval telefonicky človek, ktorý mal jeho doklady.
"Spočiatku som si myslel, že sa predsa len našiel poctivý človek a plánoval som sa mu za moje veci aj odvďačiť. Muž, ktorý sa v telefóne predstavil ako ´Meklén´, ma však ihneď vyviedol z omylu... Sebavedome a bez akýchkoľvek škrupúľ mi oznámil, že má v rukách moje doklady, pričom sa nezabudol opýtať, nakoľko si ich cením. Jedným dychom však nezabudol dodať, že za pas, občiansky preukaz a viacero legitimácií zahraničných organizácií chce maličkosť - päťtisíc korún," snažil sa urobiť nálezca či dlhoprstý biznis.
Ten mu však nakoniec nevyšiel, aj keď bol Peter spočiatku ochotný zaplatiť. Na arogantné vydieranie však ochotný pristúpiť nebol.
"Povedal mi, že sme nútení sa v našom štáte správať trhovo a či vôbec viem, že ak nepristúpim na jeho ponuku, akú cenu budú mať moje doklady na čiernom trhu," ozrejmil priebeh telefonátu Peter. Pokus o vydieranie sa mu však nepozdával. "Meklénovi" na druhej strane linky dal jasne najavo, že už medzičasom urobil potrebné kroky a o skutočnosti, že prišiel o doklady, informoval políciu.
Takýchto "podvodníkov - biznismenov", ktorí chcú profitovať z nešťastia druhých, je, zdá sa, na Slovensku viacero. Podľa informácií z polície sa za posledný mesiac vyskytli dva podobné prípady na území Starého mesta. V rámci Košického kraja žiadne iné prípady tohto typu nezaznamenali.
"Stalo sa v dvoch prípadoch, že občanovi, ktorému doklady odcudzili, niekto ponúkol veci späť za úplatu. V žiadnom prípade by ale človek, ktorého skontaktuje za takýmto účelom nejaká osoba, nemal za doklady zaplatiť. Udalosť treba oznámiť na príslušnej policajnej stanici a vybaviť si nové doklady. Ulúpený občiansky preukaz, respektíve pas mohol byť totižto medzičasom zneužitý," dozvedeli sme sa od hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach mjr. Jarmily Petrovej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.