rokov pri obzvlášť závažných trestných činoch a používať spravodajské a telekomunikačné prostriedky pri ich vyšetrovaní.
Novela zákona rieši štyri okruhy problémov - zmeny súvisiace s prijatím zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti, trvanie väzby, nastúpenie odsúdeného do výkonu trestu odňatia slobody a úpravu právneho styku s cudzinou. Znovu sa dostali do slovenského zákonodarstva možnosti, aby orgány činné v trestnom konaní mohli použiť voči obvinenému zaistenie účtu, zadržanie zásielok, odpočúvanie a záznam telekomunikačnej prevádzky, pôsobenie agenta v službách polície, možnosť vystupovania svedka pod legendou, teda pod nepravými osobnými údajmi.
Prokurátor bude mať možnosť požiadať o údaje, ktoré sú predmetom bankového tajomstva aj pred samotným začiatkom trestného stíhania, keď môžu nasvedčovať tomu, že bol spáchaný trestný čin. Tieto ustanovenia budú môcť byť využité pri vyšetrovaní obzvlášť závažných trestných činov, pri všetkých trestných činoch korupcie a pri trestnom čine zneužívania právomocí verejného činiteľa.
Úprava dĺžky trvania väzby z 3 na 5 rokov je odozvou na nedostatok v súčasnosti platnej právnej úpravy, keď osoby obvinené zo závažných trestných činov vo väzbe a snažia sa obštrukciami predlžovať trestné konanie tak, aby mohli byť po uplynutí maximálnej lehoty prepustené na slobodu.
Pri záverečnom hlasovaní o novele Trestného poriadku sa prezentovalo 80 poslancov, za hlasovalo 76, hlasovania sa zdržali dvaja a rovnako dvaja nehlasovali. Novelu prerokovali poslanci v skrátenom legislatívnom konaní a nadobudne účinnosť dňom zverejnenia v Zbierke zákonov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.