školských zariadení Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). V prípade, že navrhovaná právna norma, ktorou by sa mala zaoberať už dnes vláda SR, túto skutočnosť nebude obsahovať, poslanci za KDH ju v parlamente nepodporia.
Hovorca KDH pre rezort školstva, štátny tajomník Ministerstva školstva SR Martin Fronc v tejto súvislosti poukázal na fakt, že pokiaľ pre štátne školy zákon navrhuje poskytovať finančné prostriedky na bežné a kapitálové výdavky, neštátne a cirkevné školy by mali dostávať len 50 percent z bežných výdavkov, a to 30 percent iba vtedy, ak nevyberajú poplatky za štúdium, a dvakrát po 10 percent pri splnení ďalších podmienok.
Odmietavý postoj KDH k návrhu zákona Fronc odôvodnil ústavným právom a povinnosťou rodičov poskytnúť svojim deťom vzdelanie. Rodičia však nesmú byť diskriminovaní len kvôli tomu, že pre svoje dieťa nevybrali štátnu školu, zdôraznil. Štátny tajomník ďalej pripomenul ústavnú rovnoprávnosť občanov, čo znamená, že rodičia, ktorých deti navštevujú tieto školy, sú rovnakí daňoví poplatníci a majú teda rovnaký nárok pri použití vybraných daní. Nakoniec pripomenul rezolúciu o slobode vzdelania prijatú Európskym parlamentom v roku 1984, ktorá hovorí, že "poskytnú sa finančné prostriedky a dotácie, ktoré umožnia školám plniť si svoje ciele, a to na základe podmienok štátnych zariadení, bez diskriminácie správy školy, rodičov, žiakov a personálu".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.