všeobecnej nevôli pomaly stáva stereotypom ich bežných dní. Je preto pochopiteľné, že podaktorým z Ďurkovčanov sa už odnechcelo čakať so založenými rukami a rozhodli sa vec začať riešiť hoc aj telefonátom do našej redakcie.
"Opakuje sa to deň čo deň už najmenej osem týždňov. V domácnostiach nám pravidelne na dve-tri hodiny odstavia vodu. Keď ju potom opäť pustia, na batériu je taký tlak, že ju ide vytrhnúť zo steny," oznámil nám Miroslav Moško, ktorý okrem iného pracuje vo vodárňach, takže, ako tvrdí, vie, o čom hovorí.
"Najčastejšie je to v ranných hodinách, alebo večer.
A čo je najhoršie, voda nejde ani v škole, kde je pokope veľa detí a už len z hygienického hľadiska je takýto stav neprípustný. Niekoľkokrát sme boli i za starostom a nič sa nedeje. Navyše, za vodu riadne platíme, takto sa predsa nedá normálne fungovať," rozhorčoval sa pán Moško.
A tak sme vyrazili pozrieť sa problému na kĺb priamo na miesto. V Ďurkove nás už čakali nespokojní domáci, ktorí svorne krútili hlavami nad svojou situáciou.
"Koľkokrát voda prestane tiecť večer, keď treba kúpať deti... Do školy synovi balím čaj vo fľaške, vodu odstavujú aj tam. Pokazila sa mi aj automatická práčka, veď takto sa nedá prať, že naraz voda netečie..." vysvetľuje pre zmenu Zuzana Mošková.
"...a predstavte si, že varíte a naraz vám 'odíde' teplá i studená. A to mi treba i zvieratá napojiť, musím napúšťať do vedier, aby sme mohli existovať, cisterna s pitnou vodou tu nechodí. Veď načo, však?" kontruje susede Ružena Vaňová.
"Dnes v podstate nejde voda už od rána a to nehovorím, že sme tu minulý rok mali žltačku. Vraj sa na náš vodovod napojila štvrtina Ruskova, odvtedy sú tie problémy s tlakom. Nechcem vedieť, čo bude, keď sa napojí celá obec Ruskov," krúti hlavou pani Mošková.
Nezostávalo nám nič iné, len sa obrátiť na starostu. "Áno, problém je v tom, že odkedy sa do spoločnej vodnej siete zapojila obec Ruskov, nastal vyšší odber, čo sa odráža v nedostatku vody v našej obci. Pri odbere sa 'stretnú' čerpadlá oboch obcí, čím nastane nedostatok vody v určitej časti Ďurkova. Ide o pár domov, možno o dvadsať. Mimochodom, v tej časti bývam aj ja, takže znášam všetky strasti rovnako ako ostatní obyvatelia," vysvetľoval starosta Ondrej Valík.
"Tento stav som už nahlásil správcovi, ktorým je obec Bidovce a momentálne sa tým zaoberajú oni. Ako dlho nepríjemná situácia potrvá, to neviem, ide pravdepodobne o chybu v projekte. Navyše momentálne robíme v obci i plynofikáciu a stalo sa, že pri prácach sa párkrát pretrhol i vodovod, čím sa problém znásobuje. Ak však chceme plyn i vodu, musia Ďurkovčania trochu vydržať," dokončil starosta. Ako ďalej dodal, na správcu vodovodu sa údajne v tejto veci kontaktoval viackrát a východisko vidí jedine v technickom doriešení a preprojektovaní vodovodu. Každý z občanov má v dome vodomer, zaplatí teda len za odobratú vodu. Čo však z toho, že Ďurkovčania platia, keď obec podľa nich poplatky za odber vody správcovi neodvádza?
"Keby sme Bidovciam nezaplatili, vodu nám odstavia. Do roku 1999 máme vyplatené všetko. Rok 2000 ešte vyplatený nie je, keď príde faktúra za prvý polrok, vyplatí sa. V tom teda problém nie je," uzavrel starosta Ďurkova.
Správca vodovodu, na ktorý sú okrem Ďurkova a Ruskova napojené i obce Bidovce, Trsťany a Ďurďošík, má však iný názor. "Jedine Ďurkov nám doteraz nevyplatil za vodu a dlhuje nám aj za druhý polrok minulého roku, spolu s týmto polrokom dokopy 271 tisíc korún," tvrdí starosta Bidoviec Igor Stieber.
"Ešte od roku 1997 s nami táto obec nemá uzavretú zmluvu o dodávke pitnej vody, hoci sme ju už starostovi predkladali a obec dostala niekoľko upozornení. To, že Ďurkov pitnú vodu má, je len naša dobrá vôľa. Keď nás však prejde trpezlivosť, vodu im jednoducho odstavíme. A pri tom neberieme veľa, len 5,60 koruny za kubík, pričom bežne sa kubík vody dodáva za vyše osem," dodal starosta Stieber a potvrdil, že druhá polovica problému tkvie v priveľkom nároku na technické zariadenie vodovodu.
"Plánujeme zakúpiť regulačné hodiny, ktoré budú regulovať čerpanie vody oboch obcí, Ruskova i Ďurkova. Potrubie sa tak bude prestavovať a tým sa zníži tlak a eliminuje nedostatok vody v určitú hodinu. Nechcem si však predstaviť, čo nastane, keď sa k spoločnému odberu vody pripojí i Svinica, ako plánuje," krúti hlavou Igor Stieber.
Regulačné hodiny stoja podľa starostovho odhadu okolo šesťtisíc korún, ktoré by celú situáciu jednoducho vyriešili. Veľa však závisí od finančného postoja zadĺženého Ďurkova, pretože, ako hovorí bidovský starosta, na najbližšom stretnutí s jeho starostom už bude nekompromisný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.