rokovaní.
Prvá alternatíva počíta so schválením schodkového rozpočtu s príjmami vo výške 1 233 460 tis.Sk a výdavkami v objeme 1 777 935 tis.Sk, druhou alternatívou je návrh na vyrovnaný rozpočet s príjmami a výdavkami vo výške 1,777 miliardy Sk.
V prvej alternatíve sú navrhnuté reálne príjmy mesta vo výške 833 mil.460 tis.Sk, ktoré sú spracované na základe písomných podkladov jednotlivých oddelení, pričom z odpredaja majetku sa plánuje získať 270 mil.100 tis., v druhej sú vlastné príjmy navýšené o 544 mil.475 tis. Sk, čo je suma potrebná na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu mesta a predpokladá odpredaj majetku v celkovom objeme 814 mil.575 tis.Sk. Obe alternatívy rátajú so 400 miliónovým príjmom z predaja zvyšného balíka mestských obligácií. Treba však zdôrazniť, že predpokladané príjmy z predaja majetku sú značne rizikové, nakoľko sa ich mestu v uplynulých rokoch nepodarilo splniť. Mesto chce odpredať nehnuteľností za 30 mil., pozemky za 183 mil., lesy za 544 mil., svoje obchodné podiely vo firmách za 35 mil.Sk.
Ako sa uvádza v sprievodnom materiáli, ktorý spracovalo finančné oddelenie magistrátu a predkladá primátor Zdenko Trebuľa, nájsť v súčasnom období optimálne možnosti financovania investičných potrieb mesta je veľmi zložitý, ba až nezrealizovateľný proces. Mesto sa borí s nedostatkom dlhodobých finančných zdrojov, cez ktoré by bolo možné pretransformovať existujúce nevyhovujúce úvery od bánk, vysokou úverovou zaťaženosťou mesta, ktorá sa pohybuje vo výške 2,1 miliardy vrátane nevyplatených dodávateľských faktúr.
Vedenie mesta v snahe predložiť čo najreálnejší rozpočet vidí riešenie v reštrukturalizácii úverového portfólia mesta na dlhšie časové obdobie 10 až 15 rokov, odpredaji majetku mesta v objeme 800 miliónov korún, v odpredaji komunálnych obligácií v objeme 400 miliónov a v optimálnom prerozdelení samosprávnych funkcií a financií medzi mestom a mestskými časťami, čo by mal zabezpečiť nový štatút (píšeme o ňom na inom mieste).
Ako nás informoval primátor Zdenko Trebuľa, po 20.-tom novembri plánuje navštíviť parížsku centrálu finančnej spoločnosti Dexie, ktorá kúpila Prvú komunálnu banku, a.s. "Chceli by sme túto banku presvedčiť, že mesto je seriózny partner a dohodnúť s jej predstaviteľmi prevzatie celej dlhovej služby na obdobie 15 rokov s ročným úrokom 11 percent," vysvetlil primátor Zdenko Trebuľa.
V prípade, že sa nepodarí zrealizovať spomínané základné úlohy pre zvládnutie finančnej situácie mesta, ohrozí to ďalšie fungovanie košickej samosprávy, čoho dôsledkom bude neschopnosť mesta splácať svoje záväzky (úvery a faktúry) a rast neproduktívnych výdavkov (penále, súdne a exekučné poplatky).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.