Martin M. ŠIMEČKA & Michal NALEVANKO
Včera ráno bola v hoteli Danube recepcia pri príležitosti volieb amerického prezidenta. Hostia sa rozchádzali v presvedčení, že zvíťazil George Bush jr. Počas nášho rozhovoru s veľvyslancom CARLOM SPIELVOGELOM predpoludním sa však situácia dramaticky zmenila a ohlasované Bushovo víťazstvo sa stalo otáznym.
Aké to je - sledovať prezidentské voľby v USA zo Slovenska?
"Náročné. Spal som čosi vyše dvoch hodín. Keby som bol v Amerike, pozeral by som simultánne tri stanice: ABC, CNN a CBS. Tu mám však len CNN."
Americké médiá informujú o predbežných výsledkoch volieb priebežne. Nejestvuje tam moratórium na informácie tak ako u nás?
"Je pravda, že voliči v iných časových zónach môžu byť ovplyvnení informáciou o odhadoch čiastkových výsledkov volieb, ktoré sa v inej časti krajiny už skončili. Veľa sa o tom diskutovalo, ale vždy zvíťazila myšlienka slobody prejavu. U nás nemôžete zakázať médiám informovať tak, ako ony chcú."
V tejto chvíli /včera predpoludním/ ešte stále nie je isté, kto zvíťazil. V každom prípade sa však dá povedať, že pán Bush je vo všeobecnosti o čosi menej otvorený svetu, a teda aj Európe, než pán Gore a voľba môže ovplyvniť orientáciu zahraničnej politiky USA. Súhlasíte?
"Treba povedať jedno: či sa to niekomu páči alebo nie, sme jediná superveľmoc vo svete a z toho vyplýva veľká pozornosť, ktorú USA svetu venujú. Okrem toho, väzby medzi Amerikou a Európou sú tradičné a veľmi silné. Obaja kandidáti podporujú rozširovanie NATO a vstup Slovenska do Európskej únie. A napokon, systém vyváženej moci je v Amerike taký, že republikáni a demokrati sa navzájom účinne kontrolujú a aj z toho dôvodu zahraničná politika USA nemôže byť veľmi rozdielna bez ohľadu na to, kto bude prezidentom."
Medzi Bushom a Goreom sú však isté rozdiely v pohľade na rozširovanie NATO. Gore sa zaň vyslovuje o poznanie razantnejšie.
"Zrejme narážate na isté vyjadrenia v predvolebnej kampani z okruhu Bushových poradcov, tie však boli neskôr korigované."
V sobotu máme na Slovensku referendum o predčasných voľbách. Bolo by také referendum možné v USA?
"U nás si ho neviem predstaviť. Voľby sú jednoducho raz za štyri roky, to je naša demokratická tradícia."
Aký je váš názor na to naše?
"Nechcem ovplyvňovať politickú situáciu vo vašej krajine ani komentovať politickú kultúru. Dve veci sú však úplne kľúčové napríklad len pre príchod zahraničných investorov. Jednou je politická stabilita. Referendum o predčasných voľbách vrhá na túto stabilitu tieň. Druhou podstatnou vecou pre zahraničných investorov je antikorupčné právne prostredie."
Ste na Slovensku desať týždňov, stretli ste sa už s väčšinou slovenských politikov. Stretli ste sa aj s pánom Mečiarom?
"Nie. Po prvé preto, lebo mám naozaj nabitý program, druhý dôvod je ten, že hoci mi pán Mečiar napísal list so žiadosťou o stretnutie, odpovedal som, že sa s ním stretnem až po referende. Mám v úmysle stretnúť sa s reprezentantmi celého slovenského politického spektra, takisto s pani Malíkovou."
Politici z vládnej koalície vyhlásili, že sa nezúčastnia referenda. Aký je váš názor na tento postoj?
"Viem o tomto postoji, viem aj to, že pán prezident Schuster bude v čase referenda mimo územia republiky. Je to ich osobné rozhodnutie a nie je mojou úlohou to komentovať."
Aký je váš dojem z politickej situácie na Slovensku?
"Môj hlavný dojem je ten, že v tejto krajine sa odohral malý zázrak, keď si uvedomíme rozvrat, ktorý tu nastal počas bývalej vlády. Za tie dva roky sa urobilo veľmi veľa, stále však máte pred sebou ešte veľa práce."
Krehkosť vládnej koalície spôsobuje okrem iného aj neochota slovenskej väčšiny vo vláde uznať požiadavky Strany maďarskej koalície. Aký je váš názor na tento spor?
"Poznám postoj politikov SMK, rozprával som sa s nimi. Nechcel by som komentovať slovenskú politickú scénu, myslím si však, že by bolo nešťastím, keby SMK vystúpila z vládnej koalície."
Myslíte si, že vláda bude mať v druhej polovici volebného obdobia dostatok odhodlania na ťažiskové reformy verejnej správy a novelu ústavy?
"Vo všeobecnosti síce platí, že druhá polovica volebného obdobia býva menej priaznivá pre reformy, ale keby som bol slovenský politik, usiloval by som sa ich presadiť čo najrýchlejšie aj v záujme opätovného víťazstva v ďalších voľbách. Tieto reformy sú veľmi dôležité pre konkurencieschopnosť krajiny voči susedom."
Slovensko je všeobecne chválené za ekonomický pokrok, ktorý dosiahlo v posledných dvoch rokoch. Napriek tomu do ekonomiky prúdi stále najmenej zahraničných investícií spomedzi krajín strednej a východnej Európy. Čím si to vysvetľujete?
"Nemyslím si, že Slovensko je neatraktívnou krajinou pre investorov. Platíte za dôsledky predchádzajúcej vlády. Vo váš prospech však hovorí niekoľko faktorov. Máte veľmi vzdelaných ľudí. To je niečo, čo Slovensko stavia vysoko nad ostatné krajiny. Či sa vám to páči alebo nie, okolo vašej krajiny však ešte stále pretrváva akási hmla. Sú tu stále ľudia, ktorí nerozoznajú Slovensko od Slovinska, krajina si musí zlepšiť svoj imidž v zahraničí."
Trochu špekulatívne otázka: Myslíte si, že dva či štyri roky vlády jednej vlády dávajú dostatočný priestor na výraznú zmenu hospodárskeho smerovania krajiny, na prilákania významných zahraničných investorov?
"Určite trvá nejaký čas, pokiaľ si ľudia uvedomia zmeny. Zmeny vyvolané príchodom U.S. Steel a ďalších zahraničných investorov. To je tá najlepšia reklama, akú krajina môže získať."
Vráťme sa k prekážkam vstupu zahraničných investorov.
"Jednou z najviac frustrujúcich problémov pre podnikateľov sú problémy s pôdou. Jedna z významných spoločností musela upustiť od zámeru expandovať - investície v hodnote 10 miliónov dolárov práve kvôli týmto problémom. Viem, že v tejto oblasti sa už niečo urobilo. Považujem ju za kľúčovú, za úlohu, ktorú treba splniť čo najskôr, pretože už ste súčasťou Veľkej ligy - ste v OECD. Chcete do EÚ, do NATO. Veci sa musia hýbať rýchlo.
Ako vidíte ekonomickú mapu Európy o desať rokov?
"Je jasné, že Nemecko a Francúzsko sú dominantnými hráčmi, no Slovensko má výbornú polohu a vzdelaných ľudí. Sú vaším najväčším aktívom. A, samozrejme, vaša vláda musí byť naklonená biznisu."
Keby ste mali možnosť za Slovensko presvedčiť amerických voličov tom, že je dôležité, aby táto krajina bola členom NATO, čo by ste Američanom povedali?
"Slovensko sa správalo ako člen NATO v dôležitých okamihoch počas krízy v Kosove. Nemôžem však hovoriť za Slovákov. Môžem len povedať, že pre Slovensko je nepochybne dôležité byť členom NATO, tak ako je dobré, že je členom OECD medzi tridsiatimi najvyspelejšími štátmi sveta. Jednoducho, je vždy lepšie byť "in" než "out"."
Pripravili ste projekt na podporu zahraničných investícií na Slovensko s názvom: Slovensko je pripravené. Je naozaj pripravené?
"Nie celkom. Treba však o tejto pripravenosti hovoriť, aby sa naozaj dosiahla. Ak chce zahraničný podnikateľ ísť do Košíc, musí vstávať o piatej ráno, aby stihol lietadlo o pol siedmej a potom musí čakať do piatej poobede na ďalšie lietadlo do Bratislavy, tak to nie je celkom ono."
Takže nie sme síce pripravení, ale pripravujeme sa na to, aby sme boli?
"Asi tak, hoci v niektorých oblastiach už pripravení ste a je veľa dobrých signálov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.