Chotči. Prvá časť skládky bola vďaka "šturmovaniu" dokončená v posledný deň platnosti výnimky zo zákona pre skládky, ktoré fungovali za osobitných podmienok. Takže Stropkov a okolité obce mali zodpovedanú otázku kam s komunálnym odpadom po 1. auguste, pretože prvá kazeta skládky TKO v Chotči má životnosť päť - šesť rokov. Ale odvtedy v súvislosti so skládkou iba ťažko vzdychá. Investorom výstavby tejto skládky TKO je totiž mesto Stropkov a teraz naňho dolieha dlh vo výške päť miliónov korún a prirodzené dožadovanie sa peňazí zo strany dodávateľa stavby.
Pritom v tomto roku mesto Stropkov zo Štátneho fondu životného prostredia (ŠFŽP) nedostalo ani korunu. A iba prvá kazeta skládky mesto stala vyše 15 miliónov Sk. V predošlých rokoch ŠFŽP poskytol dotáciu na jej výstavbu vo výške okolo ôsmich miliónov Sk. "Môj predchodca robil len toľko, koľko dostal štátnej dotácie. Lenže mňa už pritlačila bieda a už som takto vo výstavbe skládky nemohol pokračovať. Musel som ísť do jej výstavby aj s rizikom, že skládku dokončime na náklady mesta," vyjadril sa pre náš denník primátor mesta Stropkov Ladislav Paňko.
Prvá kazeta skládky TKO v Chotči teda už slúži ako zákonom požadovaná riadená skládka. Postupne by sa mali dokončiť jej ďalšie tri kazety. Výstavba druhej kazety by sa mala začať v priebehu troch maximálne štyroch rokov. Len najprv by sa bolo treba vyrovnať s finančnými nákladmi výstavby prvej kazety. Minulého roku sa ešte zdalo, že na dokončení skládky TKO v Chotči spoja finančné sily dve okresné mestá - Stropkov a Medzilaborce, ktoré v tom čase mohlo operovať prísľubom ŠFŽP o poskytnutí dotácie vo výške 900 000 Sk. Lenže Medzilaborce sa rozhodli ísť vlastnou cestou a už v tomto roku plánujú dokončiť skládku TKO v Krásnom Brode, na čo nedávno dostali štátnu dotáciu vo výške tri milióny Sk a úver z ŠFŽP vo výške päť miliónov Sk. Mesto Stropkov takisto aj v tomto roku podalo žiadosť o úver zo ŠFŽP vo výške sedem miliónov Sk. "Len nejako to dlho trvá. Mám taký dojem, že problém nie je v tom, že by štátny fond nám nechcel úver dať, ale asi nemajú peniaze. Stále sa mi dostáva iba odpovede - áno, bude to, už to bude," dodal L. Paňko.
Ak sa v ŠFŽP pre skládku TKO v Chotči nenájde dostatok finančných prostriedkov na poskytnutie úveru, potom do úvahy by mohol prísť klasický úver z banky. Lenže na túto skládku si mesto už zobralo dvojmiliónový úver. Úver z ŠFŽP by v dôsledku úrokových sadzieb bol pre mesto výhodnejší. Pri jeho poskytnutí by vrátili úver banke a uspokojili by aj požiadavky dodávateľov stavby. "Fond sa začal stavať tak, že na splatenie úveru v banke nám úver nemôžu poskytnúť, hoci pri podávaní žiadosti som sa na to výslovne pýtal a bolo mi povedané, že to môže byť. Ale keby nám dali aspoň päťmiliónový úver, aby sme mohli splatiť dlh voči dodávateľom stavby," uzavrel Ladislav Paňko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.