požiarom na území okresu. Pri nich vznikli priame škody za necelých 4,3 milióna korún, uchránené hodnoty odhadli vo výške takmer 19,5 milióna. Pokiaľ hasičov na jar trápilo vypaľovanie suchej trávy, v jeseni prišli na zmenu lesné požiare. Len v októbri boli pri nich devätnásťkrát. V Podhradíku, Ruskej Novej Vsi a Lipovciach. Cez poslednú obec sa však museli ponáhľať jedenásť raz. Niekoľko otázok o tomto sme položili veliteľovi jednotky nadporučíkovi Jozefovi Vargovi.
V obci Lipovce ste boli dlhšie, ako vaši kolegovia v Slovenskom raji, o čo išlo?
- Najprv chcem uviesť niekoľko údajov, týkajúcich sa októbra. Len k lesným požiarom sme najazdili 1701 kilometrov, spotrebovali 1490 litrov nafty na výjazdy i motohodiny a na lesné požiaroviská dodali 338-tisíc litrov vody. To pre zaujímavosť. Čo sa týka Lipoviec, tak tam išlo o požiar na časti lesného pozemku urbárskej spoločnosti, v blízkosti chránenej krajinnej oblasti. Zásah komplikoval neprístupný skalnatý terén so zmiešaným lesom, niektoré skaly tvoria aj štyridsaťmetrové spády. Lístie a korene zo stromov, mach a ihličie, všetko suché sa usadzuje na spodku a vzniká takzvaná zvrška, podporovaná hnilobou. Na tom aj vznikol požiar, ku ktorému sme sa prvýkrát vydali v posledný septembrový deň, potom jedenásťkrát v suchom mesiaci októbri a trikrát už v tomto mesiaci.
Naposledy tento pondelok. Dá sa povedať, že požiar je už zažehnaný?
- Teraz sme tam išli aj s náčelníkom odboru na kontrolu. Miestami ešte tlelo, niečo sme uhasili ihneď a ďalšie ohnivká zlikvidovali dvaja privolaní požiarnici. V monitorovaní však budeme pokračovať.
Z toho, čo hovoríte, vyplýva, že tlejúce požiare sa hasia zložitejšie, veď aj tá dĺžka zásahu...
- Ťažko sa hasia, pretože to je horenie bez plameňov. Tlie zvrška a šíri sa to po koreňoch. Darmo to človek zahasí na jednom konci a plamienok sa ukáže na druhom. V poslednom štádiu dochádzalo aj k tomu, že sme tam ostávali aj v noci. Aj k tomuto požiaru sme vozili vodu cez kopec s trávnatým povrchom. Na istých miestach mali vozidlá čo robiť, aby sa voda dopravila. Priamo k ohniskám sme dodávali vodu hadicovým vedením, dlhom 150 metrov.
Spolupracovala s vami obec aj jej dobrovoľní požiarnici?
- Obec nám pomáhala pri zásobovaní vodou a boli aj dobrovoľníci.. V niektorých dňoch zásahu sme mali problémy s dopravou vody. Bohužiaľ, pri čerpaní vody v Širokom došlo aj tragickej nehode, keď do našej cisterny narazilo osobné auto.
Zistila sa už príčina vzniku tohto požiaru?
- Keď sa pozrieme na požiare v našom okrese, tak všetky vznikli buď úmyselne, alebo z nedbanlivosti. Ťažko sa to dokazuje. Ako to môžete urobiť, keď niekto vyjde do nadmorskej výšky 950 metrov, je tam sám, zapáli niečo, alebo si rozloží oheň, potom ho zle uhasí a odíde? Uhasené ohnisko sme našli v Podhradíku, od cigarety alebo nedopatrením začalo horieť v Ruskej Novej Vsi. V Lipovciach mohol byť aj úmysel, možno nedbanlivosť nejakých turistov alebo hubárov.
Odhadli už odborníci predbežné škody?
- Dnes sa to nedá. Ide o listnatý les, zhorí tam lístie, a keď zhorí aj zvrchu, stromy zvyknú na budúci rok kvitnúť, ešte žijú. Až po roku, po dvoch, sa prejavia tie, čo boli poškodené. Číže, až potom sa dajú vyčísliť škody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.