Korzár logo Korzár

Slovensko je podľa Európskej komisie fungujúcou trhovou ekonomikou

Európska komisia (EK) včera oznámila, že rozhovory o členstve s najviac pokročilými kandidátmi na prijatie do Európskej únie (EÚ) by mohli byť

ukončené koncom roka 2002, čo by niektorým kandidátskym krajinám umožnilo členstvo v roku 2003. Väčšina európskych predstaviteľov je však presvedčená, že kvôli dôležitosti tejto otázky a potrebe ratifikácie vládami členských krajín sa pätnástka o nové krajiny nerozšíri pred rokom 2005. Komisia schválila optimistické hodnotenie projektu rozšírenia, pričom načrtla itinerár prác na nasledujúce dva roky, ktoré môžu teoreticky viesť k rozšíreniu v roku 2003. "Komisia predpokladá, že v prípade efektívneho napĺňania stratégie predloženej v dokumente, budú koncom roka 2002 vytvorené podmienky umožňujúce zavŕšiť rokovania s kandidátskymi krajinami spĺňajúcimi všetky kritériá pre členstvo," uvádza sa v dokumente.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

EÚ sa bude na decembrovom summite vo francúzskom Nice rozhodovať o ďalšom postupe najväčšieho rozširovania únie o desať krajín strednej a východnej Európy vrátane Slovenska a dva stredomorské ostrovy. Turecko, 13. kandidát, zatiaľ nesplnilo podmienky na začatie rozhovorov o členstve. Kandidátske krajiny tzv. helsinskej skupiny, v ktorej sú Slovensko, Malta, Litva, Lotyšsko, Rumunsko a Bulharsko, komisia vyzvala, aby urýchlene pripravili pozičné dokumenty k tým kapitolám legislatívy EÚ, v ktorých sa cítia pripravené. S najpokročilejšími kandidátmi tejto skupiny by bolo po posúdení pripravenosti možné otvoriť rokovania vo všetkých kapitolách "čo najskôr v roku 2001", uviedla komisia v strategickom dokumente.

Za prioritné pre prvý pokrok 2001 označila komisia voľný pohyb tovaru, služieb, osôb a kapitálu, právo spoločností, kultúru a audiovizuálnu politiku, sociálnu politiku a zamestnanosť, životné prostredie a vonkajšie vzťahy. Únia deklaruje ako svoju prioritu, že predloží spoločné pozície voči týmto kapitolám vrátane odpovedí na žiadosti o prechodné obdobia. V druhej polovici budúceho roku budú prioritné kapitoly hospodárska súťaž, doprava, energetika, dane, colná únia, poľnohospodárstvo, rybolov, spravodlivosť a vnútro a finančná kontrola. V prvom polroku 2002 sa potom dostanú na rad ostávajúce problémy z poľnohospodárstva, regionálna politika a štrukturálne nástroje, finančné a rozpočtové otázky, inštitúcie a ostatné, uviedla EK v strategickom dokumente.

SkryťVypnúť reklamu

V ekonomickej oblasti prišla EK s novým rozdelením. Na prvé miesto umiestnila Maltu a Cyprus, ktoré spĺňajú obidve ekonomické kodanské kritériá - sú fungujúcimi trhovými ekonomikami a sú schopné čeliť konkurenčným tlakom a trhovým silám v rámci EÚ. Estónsko, Maďarsko a Poľsko sú fungujúcimi trhovými ekonomikami a druhé kritérium by mali splniť "v blízkej dobe". Podobne s menšou odchýlkou sú na tom Česká republika a Slovinsko. Litvu a Slovensko označila komisia prvýkrát za fungujúce trhové ekonomiky a tieto dve krajiny rovnako ako Lotyšsko (to splnilo prvé kritérium už vlani) budú schopné čeliť konkurenčným tlakom v strednodobom časovom horizonte. Ani jedno z týchto kritérií nespĺňajú Bulharsko, Rumunsko a Turecko.

Slovensko naďalej plní politické kritériá a ďalej pokročilo v upevňovaní demokratického systému a normálneho fungovania inštitúcií. Došlo však k istému zníženiu rýchlosti reforiem čiastočne kvôli nezhodám vo vládnej koalícii, uvádza sa v dokumente. Komisia vymenovala mnoho oblastí, v ktorých je dosiahnutý pokrok nedostatočný: posilnenie nezávislosti súdnictva, zlepšovanie postavenia Rómov, reforma verejnej správy. "Boli prijaté isté právne kroky k posilneniu nezávislosti súdnictva. Avšak kľúčové časti reformy, najmä zmena ústavy s ohľadom na nomináciu a skúšobné obdobia sudcov, ktoré boli stanovené ako krátkodobé priority, neboli prijaté. Preto je potrebné ďalšie úsilie s cieľom zabezpečiť nezávislosť súdnictva." Komisia tvrdí, že ostáva priepasť medzi formuláciou politík a ich implementáciou v oblasti riešenia problémov menšín. "Hmatateľné zlepšenie postavenia najmä rómskej menšiny...ktoré boli tiež krátkodobou prioritou...nebolo kvôli tomu do veľkej miery dosiahnuté." Prijatie zákona o štátnej správe a začatie implementácie stratégie reformy verejnej správy - ďalšie krátkodobé priority z roku 1999 - meškajú. V týchto dôležitých oblastiach reformného procesu je preto potrebné udržať trvalé úsilie, píše sa v správe.

SkryťVypnúť reklamu

"Slovensko môže byť považované za fungujúcu trhovú ekonomiku a malo by byť schopné čeliť konkurenčným tlakom a trhovým silám v rámci únie v strednodobom časovom horizonte za predpokladu, že program štrukturálnych reforiem bude plne implementovaný a rozšírený o ostávajúce reformy." EK privítala posilnenie makroekonomickej stability, avšak vyslovila znepokojenie nad návrhom budúcoročného rozpočtu. "Súčasný návrh rozpočtu na rok 2001 prináša riziko ohrozenia výsledkov stabilizácie a strednodobá udržateľnosť verejných financií nie je zaručená," konštatuje správa. Podľa nej musia byť dokončené prebiehajúce reformy a nová legislatíva musí byť efektívne implementovaná. Je potrebné posilniť bankový dohľad. Komisia tiež zdôrazňuje potrebu realizovať privatizáciu vo finančnom a energetickom sektore podľa plánu. Prioritou musí byť efektívna implementácia legislatívy a administratívne kapacity.

Slovensko pokračovalo vo výraznom pokroku v oblasti preberania legislatívy EÚ, a tým aj schopnosti prevziať záväzky členstva v nej. Pokrok však nie je jednotný vo všetkých kapitolách. V množstve oblastí SR zaostáva - či už ide o právo spoločností, poľnohospodárstvo, dopravu, regionálnu politiku, životné prostredie alebo finančnú kontrolu. Pokrok je navyše viditeľnejší v prijímaní legislatívy ako v posilňovaní inštitúcií zodpovedných za jej implementáciu a vynucovanie. Výrazný pokrok zaznamenala EK v oblasti štatistiky, priemyselnej politiky, telekomunikáciách, sektore audiovízie, ako aj v oblasti ochrany zdravia a spotrebiteľov. EK privítala zosúladenie v oblasti vízovej a azylovej politiky. "Čo sa týka administratívnych kapacít, dosiahlo Slovensko až na málo výnimiek malý pokrok v posilňovaní relevantných inštitúcií," konštatuje sa v správe, podľa ktorej k týmto slabým stránkam prispieva odklad reformy verejnej správy a prijatie zákona o štátnej službe.

Hodnotiaca správa Európskej komisie (EK) je z hľadiska výsledkov Slovenskej republiky potešiteľná. Konštatoval to dnes podpredseda Zahraničného výboru NR SR Juraj Švec. Zdôraznil, že v postavení rómskeho etnika, kritizovanom v správe, bude možné očakávať zlepšenie po zosúladení projektov SR týkajúcich sa Rómov s projektmi Európskej únie (EÚ). Švec sa vyjadril aj o názore EK, podľa ktorého súčasný návrh štátneho rozpočtu na rok 2001 prináša riziko ohrozenia výsledkov stabilizácie a strednodobá udržateľnosť verejných financií nie je zaručená. Podľa jeho slov sa nájdu rezervy aj vo výdavkovej časti rozpočtu, pričom parlament je pripravený rozpočet s určitými úpravami schváliť. "Verím, že aj v tejto oblasti dosiahneme pozitívny výsledok," dodal Švec.

Predseda Výboru NR SR pre európsku integráciu František Šebej uviedol, že zlepšenie postavenia Rómov je trvalým a zložitým problémom, ktorý sa bude vyskytovať aj v budúcoročnej správe EK. O kritike EK, že nezhody vo vládnej koalícii spôsobili isté zníženie rýchlosti reforiem, povedal, že tieto nezhody možno riešiť štandardným a pokojným spôsobom.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a hlavný vyjednávač s Európskou úniou Ján Figeľ vníma hodnotiacu správu Európskej komisie (EK) ako "pozitívnu, pravdivú, a teda aj kritickú". Správa podľa neho prináša pozitívne hodnotenie oceňujúce konkrétny pokrok Slovenska pri budovaní trhovej ekonomiky a konkurencieschopnosti. Zároveň dáva aj nepriame podnety na uskutočnenie konkrétnych krokov v oblastiach, kde pokrok bol nedostatočný či minimálny, konštatoval.

Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda sa ku hodnotiacej správe Európskej komisie vyjadrí dnes na oficiálnej tlačovej konferencii.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 62 551
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 146
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 712
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 796
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 164
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 982
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 153
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 86 672
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 127
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 502
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 822
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 245
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 878
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 230
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 750
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 86 672
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 127
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 502
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 822
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 245
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 878
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 230
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 750
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu