Siniši Fudžimura v uplynulých dňoch priznal, že niektoré svoje "objavy" si vopred pripravil
Siniši Fudžimura sa priznal v nedeľu na tlačovej konferencii, na ktorej sa zúčastnili prakticky všetky televízne spoločnosti. So sklonenou hlavou priznal, že predmety pochádzali z jeho osobnej zbierky, ktoré zahrabal do zeme a následne "objavoval", aby ich predkladal ako nálezy pochádzajúce spred 600 000 rokov.
Táto aféra vyvolala v Japonsku veľkú odozvu. Toto priznanie spochybňuje "japonskú archeológiu" a následky sa neobmedzia len na krajinu vychádzajúceho slnka, ale zasiahnu aj archeologický výskum o dejinách človeka v Európe a USA.
Fudžimura sa skutočne zúčastnil na archeologickom výskume na nálezisku Kamitakamori 300 kilometrov severne od Tokia. Objavené predmety mali nasvedčovať, že nálezisko pôvodne slúžilo ako kultové miesto. Z 31 predmetov Fudžimura sfalšoval 29. Podľa japonských denníkov 29 vyrobených predmetov archeológ "objavil" v septembri aj na inom mieste na ostrove Hokkaido.
Spočiatku amatérsky archeológ S. Fudžimura si získal medzinárodnú povesť viacerými objavmi v 80. rokoch. Jeden z jeho najväčších objavov sa viaže na nálezisko v oblasti Čičubu severne od Tokia, považované za jedno z najstarších v krajine. Aj keď sa Fudžimura priznal, že sfalšoval dva objavy, už teraz podozrenie visí nad celým paleotickým výskumom v Japonsku. A to v čase, keď začína priťahovať aj západných archeológov, dodáva denník.
Od 70. rokov legislatíva umožňuje verejným aj súkromným organizáciám územného plánovania zabezpečiť archeologický prieskum. Výskumné archeologické práce sú tu intenzívne, lebo archeológia je v krajine obzvlášť populárna.
Múzeá priťahujú ľudí prakticky všetkých vekových kategórií. A navyše archeológia nesie v sebe zrnká politických záujmov: nové objavy spochybňujú národnú japonskú identitu, zakladajúcu sa na mýte o rasovej a kultúrnej homogénnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.