Košiciach a Prešove a zasiahli do života ich obyvateľov. Zánik Rakúsko-Uhorska, vznik ČSR, priniesli zmeny vo verejnom živote, na ktoré si ešte ľudia nezvykli, nevedeli sa spamätať z vojnového obdobia jednotlivci ani obce, obávali sa návratu monarchie.
Zakázali predaj alkoholu
Spomenieme posledný októbrový týždeň, kedy si mala mladá republika pripomenúť výročie svojho vzniku. (O priebehu osláv v Košiciach sme písali pred dvoma týždňami, teraz sa na pamätný deň pozrieme z iného pohľadu.) Od 27. októbra do konca mesiaca platil zákaz predaja alkoholických nápojov, aj piva i vína. Ústredné riaditeľstvo Československej tabakovej réžie oznámilo, že od 26. októbra pozastavuje na krátke obdobie predaj cigariet Zora a Športka pre civilné obyvateľstvo a ich zásoby dajú k dispozícii vojsku. V tom čase bolo v ČSR 19 tabakových tovární, ktoré po vzniku republiky rozšírili a doplnili aj o nové strojné zariadenia na výrobu cigariet. Obmedzené bolo odosielanie súkromných telegramov a boli predpísané jazyky, v ktorých ich mohla pošta prijať a odoslať: slovenčina, čeština, nemčina, ruština, poľština, srbochorvátština, francúzština, taliančina a rumunčina. Odosielateľ telegramu musel uviesť svoju adresu a tú aj hodnoverne preukázať. Všetky telegramy podrobili dôkladnej cenzúre. Toto opatrenie malo vylúčiť akúkoľvek možnosť kontaktu v prospech snáh obnovenia monarchie. Všetky súkromné telegrafické stanice boli prechodne zrušené.
Protihabsburská demonštrácia
Od 26. októbra prebiehali manifestácie na podporu republiky. V Prešove bola v dvorane župného domu, kde sa zhromaždili nielen Prešovčania, ale aj obyvatelia okolitých obcí, najviac z Kendíc. K šarišskému županovi prišla delegácia gazdov z obce Sviňa s vyhlásením, že tamojší muži sa dobrovoľne hlásia za obrancov republiky a ak to bude potrebné, pridajú sa aj z iných obcí, lebo všetci sú proti snahám Habsburgovcov o reštavráciu monarchie. V Košiciach bola protihabsburgovská demonštrácia na Hlavnej ulici. Zánik monarchie priniesol so sebou aj ničenie jej symbolov a pamätníkov - ako nakoniec každá zmena štátneho zriadenia, čo je dôsledkom eufórie, kde víťazí davová psychóza. Jedným zo symbolov bola kráľovská koruna na rohu budovy lekárne U uhorskej koruny na Hlavnej a Mlynskej ulici v Košiciach, pevne zamurovaná a prikrytá vrecovinou, aby ju potom mohli demontovať. Lekáreň bola na prízemí Hegedüsovho činžovného domu - prvého trojposchodového domu v Košiciach. Patrila Leopoldovi Molnárovi, ktorý sa stal aj majiteľom tohto domu (na snímke). Niektorí z okoloidúceho sprievodu sa korunu pokúšali odstrániť, ale bola vraj privysoko. Na druhý deň prišli odborníci s robotníkmi, korunu z múru vysekali a na dlažbe rozbili. Podobný osud stihol aj niektoré pamätníky.
Na pohreb išiel osobitný vlak
Pri príležitosti výročia vzniku ČSR vydal Štátny štatistický ústav výsledky sčítania ľudu a nehnuteľností. Slovensko malo v tom čase 2 milióny 993 tisíc 479 obyvateľov. Z celej ČSR bola najhustejšie osídlená Těšínska župa - 97 obyvateľov na 1 kilometer štvorcový, najmenej Lipt. sv. Mikuláš so 42 obyvateľmi na 1 kilometer štvorcový. Oproti sčítaniu v roku 1900 ubudlo obyvateľov vo Zvolenskej župe, Lipt. sv. Mikuláši a pribudlo v Nitre, v Bratislave, Martine a v Košiciach (1 percento).
Pred 79. rokmi, 8. novembra 1921 zomrel P. O. Hviezdoslav, ktorého si veľmi vážili v celej republike a 15. november bol dňom jeho pohrebu. Z Košíc bol vypravený vlak do Dolného Kubína. Boli v ňom významné osobnosti a delegácie z jednotlivých žúp. Na pohreb cestoval aj biskup Vojtaššák. Z Košíc to bol župan a vládny komisár dr. Ján Ruman aj so svojím poradcom Jurajom Bullom, mešťanosta Mutňanský s manželkou, zástupcovia organizácií priemyselníkov, profesorov, Zemského ústredného spolu učiteľov, Matice slovenskej, Národného klubu, Osvetového ústavu a iných. Košický mešťanosta išiel na pohreb aj ako súkromná osoba - Hviezdoslav bol totiž jeho krstným otcom. Na rakvi bol veniec od mesta Košice. Matica slovenská pripravila niekoľko pamätných tabúľ, medzi nimi aj tú, ktorá mala pripomínať pobyt Hviezdoslava v Prešove. Tam skončil v r. 1872 štúdiá, počas ktorých býval v súkromí. Žiaľ, nik presne nevedel, v ktorom dome, preto tabuľa zostala nevedno kde. Matica vydala promtne v priebehu tých pár dní aj jeho životopis, ktorý si mohol kúpiť každý účastník pohrebu. Medzi trúchliacimi bol aj Martin Rázus, zástupcovia vlády ČSR, Českej akadémie vied, Spolku spisovateľov a mnohých inštitúcií z Čiech a Moravy. Nechceme nikomu krivdiť, ale zdá sa nám, že v tomto roku sme si v novembri 79. výročie Hviezdoslava nejako výrazne nepripomenuli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.