Dôvodom je prezamestnanosť v mnohých prevádzkach a tiež reštrukturalizácia fabriky, v rámci ktorej sa snažíme pripraviť jednotlivé prevádzky na vstup zahraničného investora," informovala náš denník Ing. Marta Tomčíková, generálna riaditeľka akciovej spoločnosti AG Invest Holíč, ktorá je v súčasnosti majoritným vlastníkom Chemka, a. s., a dodala : "Investori majú svoju predstavu o počte zamestnancov a ten je nižší ako súčasných 1800 ľudí, ktorí u nás pracujú. Aj v jednotke na výrobu cyklohexanónu, ktorá by sa mala v rukách zahraničného subjektu ocitnúť začiatkom budúceho roka, poznáme predstavy investorov o budúcom počte zamestnancov. Je takmer jasné, že ich počet bude nižší".
Príprava vstupu zahraničného partnera do výroby cyklohexanónu sa po podpise zmluvy so spoločnosťou Slávia Capital, ako poradcom pre výber investora, pomaly dostáva do fázy, kedy sa rozhoduje, ktorá z ponúk bude pre Chemko najatraktívnejšia. "Slávia Capital, ktorá dostala od Chemka Strážske mandát na predaj výrobnej jednotky cyklohexanónu, doteraz oslovila deväť zahraničných investorov, ktorí operujú v oblasti chemického priemyslu na globálnej úrovni a výroba cyklohexanónu zapadá do ich výrobného reťazca. Pochádzajú z Nemecka, Českej republiky, Talianska a Holandska a vážny záujem o kúpu doposiaľ prejavili štyri spoločnosti. So všetkými prebiehajú rokovania vo fáze tzv. pre-marketingu. Predpokladám, že ešte v tomto roku sa presne podľa plánu podarí spustiť transakciu. Najvážnejším záujemcom bude doručené informačné memorandum a potrebná dokumentácia. Ak pôjde všetko podľa plánu, jednotka na výrobu cyklohexanónu by sa mala v rukách zahraničného investora ocitnúť na jar budúceho roku", povedala Andrea Vadkerti, hovorkyňa Slávie Capitál.
Podľa informácií, ktoré sa nám podarilo získať, v prípade Čiech by mohlo ísť o spoločnosti CHZ Litvínov, Spolana Neratovice či DEZA Valašské Meziříčí, z Talianska Enichem alebo Montecatini Italia. Za prvých deväť mesiacov roka 2000 dosiahlo Chemko stratu 69,2 mil. Sk a na zápornom hospodárskom výsledku sa podpísala aj odstávka v júli a v prvej polovici augusta. Prevádzkový zisk bol na úrovni 33,8 milióna Sk a strata z finančných operácií prekročila 100 miliónov korún. Pre porovnanie, podnik dosiahol za prvý polrok tohto roka zisk vo výške 33,3 mil. Sk a predaj za sledované obdobie predstavuje 3,629 mld. Sk, z toho vývoz 76,5 percenta. Svoju produkciu exportuje predovšetkým do ČR, Maďarska a Poľska a celkové aktíva spoločnosti boli na úrovni 4,136 mld. Sk. Do konca roka sa ráta s reštrukturalizáciou úverového portfólia Chemka, aby sa v časovom horizonte, päť až sedem rokov, postupne darilo úspešne uhrádzať jednotlivé splátky. Výnosy z predaja Chemka, budú použité predovšetkým na znižovanie úverovej zaťaženosti, ktorá presahuje 600 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.