vrecko múky. "Aká úbohá náhrada za skutočné dieťa," pomyslel si nezamestnaný inžinier a otec Rick. Niekoľko nasledujúcich týždňov strávil v garáži a potom manželke prezentoval prototyp bábätka na baterky, ktoré sa kedykoľvek, vo dne či v noci, hlasno rozkričí a utíšiť ho môže len láskyplné čičíkanie. To bolo v roku 1993.
Rick Jurmain svojou napodobeninou kričiaceho novorodenca objavil a aj zaplnil medzeru na trhu. Medzičasom jeho firma dosahuje obrat viac než šesť miliónov dolárov ročne a v mestečku Eau Claire v štáte Wisconsin zamestnáva 60 spolupracovníkov. Kričiace elektronické simulátory sú totiž mimoriadne užitočné - majú dievčatá, ktoré sú pre materstvo primladé a napriek tomu túžia po dieťati, priviesť k rozumu.
Každé štvrté dievča v USA totiž otehotnie skôr, než oslávi osemnáste narodeniny - a v mnohých prípadoch dokonca vedome a cielene, pretože si od toho sľubuje viac pozornosti a lásky od priateľa či rodiny. Budúce matky však zväčša musia odísť zo školy a stratia tak šancu pripraviť sa na akékoľvek budúce povolanie. Tam, kde nepomôže dohováranie, sociálne úrady či poradcovia teraz siahajú k drastickejšej metóde - kričiacemu bábätku na baterky.
Štandardný model tejto napodobeniny novorodenca je približne 52 centimetrov dlhý, váži asi tri kilogramy a stojí 250 dolárov. Doteraz bol na trhu v šiestich etnických verziách, len nedávno Jurmain vyvinul variant pre japonský trh. K výbavičke nepravého dieťaťa patrí okrem návodu na použitie aj šatstvo, literatúra a video. Jurmainov model už kopírujú podnikavci v Austrálii, vo Veľkej Británii či na Novom Zélande.
Na úspechu nezvyčajného nápadu nezmenili nič ani lekári, ktorí v príslušnej štúdii spochybnili účinnosť tejto metódy. "Mladé dievčatá často majú nesprávny obraz o materstve," tvrdí naproti tomu v dnešnom vydaní denníka Die Welt Stefanie Etteltová z nemeckej Nadácie pre svetovú populáciu v Hannoveri. Správne využitý simulátor bábätka, ktoré bez prestania kričí uprostred noci a dožaduje sa opatery, podľa jej názoru skutočne môže byť pre dievčatá impulzom, aby o svojom zámere poriadne popremýšľali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.