každý divák špionážnych alebo sci-fi filmov. Rozhodujúca je očná dúhovka.
Prístroj, ktorý Dugman vyvinul, skenuje a rozoznáva aj najjemnejšie odtiene dúhovky - farebnej časti ľudského oka. Pri testoch, ktoré prebiehali vlani, mali pokusné osoby prístup ku svojim bankovým kontám na základe identifikácie, uskutočnenej týmto prístrojom. Stačilo, ak sa klient pozrel smerom do kamery. Dúhovky, ktoré kontrolujú množstvo svetla vstupujúceho do zreničky, sa skladajú z dvoch svalov a zväzku elastických vlákien. Tieto vlákna vytvárajú špecifické a úplne unikátne vzorce, ešte predtým než sa človek narodí.
Dugmanova kamera používa k zobrazeniu dúhovky infračervené lúče a vytvorí digitálny kód, ktorý charakterizuje usporiadanie vlákien. Túto techniku si nemožno mýliť so skenovaním sietnice, pri ktorom sa zisťuje prekrvenie sietnice očného pozadia a človek musí priložiť oko tesne k prístroju. U Dugmanovej identifikačnej kamery môže byť zákazník od snímacieho zariadenia vzdialený až 1 meter. Pri porovnávaní celkom 30 miliónov vzoriek, nenašli počítače ani dve rovnaké sietnice a Dugmanov prístroj sa ani raz nepomýlil, pokiaľ išlo o identifikáciu zákazníka. Podľa Dugamana je to prirodzené, pretože dúhovka každého jednotlivca má údajne ešte špecifickejšie individuálne rysy než DNA. Dokonca každý človek má ináč usporiadajú dúhovku ľavého a ináč pravého oka. Rozdielne sú aj dúhovky identických dvojičiek.
Identifikačný prístroj sa nedá oklamať ani fotografiou dúhovky, pretože skenovanie je založené na pohybe zreničky, ktorá v dúhovke neustále pulzuje a chveje sa. Statický obraz identifikačný prístroj neuznáva. Počítačový systém, na ktorý je identifikačný prístroj napojený, je schopný v priebehu jednej sekundy prehľadať a porovnať 100 tisíc položiek databázy týchto "dúhovkových kódov".
Autor: Z/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.