odpojený od elektrickej energie, vybrali sme sa na tvár miesta zistiť, čo je na informácii pravdy. Keďže sme na obecnom úrade starostu nenašli, odskočili sme sa na neho spýtať do obecnej krčmy.
"Myslím, že išiel do Svidníka. Už by tu bol, keby tu bol," vysvetlil krčmár s tým, že starosta Peter Kocúr zvykne v miestnom pohostinstve tráviť čoraz viac času. Poukázal aj na to, že obecná pokladnica je prázdna a pocítili to najmä miestni Rómovia, zamestnaní v rámci verejnoprospešných prác (VPP), ktorí hoci pracujú, výplatu nedostali.
Ako sme sa neskôr od vedúceho odboru všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu vo Svidníku Jána Gregu dozvedeli, pokladnica obce Bodružaľ je prázdna, nakoľko starosta obce už dlhšiu dobu neposiela žiadne podklady na štátne dotácie, ktoré sú na základe toho krátené. To, že na VVP zamestnaní Rómovia nedostali výplatu, hoci na účet obce peniaze poslané boli, je výsledok exekúcie.
"Chceme robiť a čo z toho máme. Nastúpili sme, sami sme si vybavili pracovné zmluvy, na aute sme sa za vlastné nalietali do Svidníka, nakoľko starosta nie je schopný cestovať autobusom. Keď som ho doviezla na úrad autom, ušiel mi do krčmy. Zo zlosti som tam až plakala," vysvetlila jedna zo siedmich VPP-čkárov, ktorí za prácu nedostávali plácu.
Starosta Kocúr (HZDS) sa v roku 1997 rozhodol postaviť pre obec požiarnu zbrojnicu. Na úhradu faktúry od zámočníctva Jozefa Medvedza z Vyšného Hrabovca však starosta použil prostriedky účelovo viazané na výkon samosprávnych funkcií. Dvadsaťtritisíc korún zo štátnej dotácie zaplatil za plechovú búdu, v údajnej hodnote 36 900 korún. Správa finančnej kontroly (SFK) Košice v roku 1999 vykonala kontrolu obecného úradu v Bodružali a zistila, že okrem neoprávneného použitia viazaných prostriedkov obecný úrad v Bodružali za roky 1997-1999 neviedol a ani v súčasnosti nevedie žiadnu evidenciu o účele použitia poskytnutej dotácie. Za všetky tieto nedostatky je podľa SFK Košice zodpovedný starosta Kocúr.
Porušenie rozpočtovej disciplíny je v konečnom dôsledku vyčíslené na 57 094 korún, ktoré momentálne vymáha súdny exekútor Andrej Dembický. Po prirátaní súdnych poplatkov vzrástol dlh obce voči exekútorskému úradu na viac ako 70 tisíc korún. Tento fakt vysvetľuje aj to, prečo neboli miestni Rómovia odmenení za svoju prácu. Všetky peniaze prichádzajúce na obecný účet vo VÚB Svidník sú automaticky postúpené exekútorovi. "Je chybou starostu Kocúra, že neupovedomil banku o tom, aké peniaze na účet prišli," vysvetlil prednosta Okresného úradu vo Svidníku Vladimír Popík. V prípade, že by to bol banke oznámil, na ne by podľa Popíka nesiahli.
Starostu Petra Kocúra sme nakoniec našli. V spomínanom pohostinstve si dával pivo. Pokúšali sme sa získať od neho vysvetlenie stavu, ktorý v obci nastal, no nepodarilo sa nám to. Už ráno bol totiž pod obraz boží a potvrdilo sa nám aj to, pred čím nás miestni vystríhali, starosta nedokáže normálne komunikovať. Na všetky otázky týkajúce sa obecného problému odpovedal slovami - "peníze nejsou", či "chýbajú financie". Sám nevedel vysvetliť ani to, kvôli čomu nastal v obci takýto stav. Tvrdil, že zbrojnicu potrebovali a plechy sú drahé. Kocúr je podľa Bodružaľčanov v stave, v akom sme ho našli, neustále.
Zaujímalo nás teda, ako je možné, že je v obci starostom už šiesty rok. Podľa niektorých domácich je to práve preto, že osadníkov neotravuje s daňami, dá sa povedať, že ich neotravuje s ničím. "Nemôžem za to, ako to tam vyzerá. Viete, aký je vzťah medzi štátnou správou a samosprávou. Chcú ho tam mať, tak ho tam majú," vysvetlil prednosta Popík.
V rozhovore s Popíkom sme sa dotkli aj otázky referenda, ktorého priebeh bol ohrozený práve starostom Kocúrom, pretože nezaplatil za elektrinu, na základe čoho obecný úrad vo štvrtok odpojili. "Bola to situácia nárazová, ktorú nikto nepredpokladal. Ráno som okamžite volal riaditeľovi elektrární a zabezpečil som, aby v sobotu elektrická energia v Bodružali bola," uviedol Popík. Podľa neho však nešlo o žiadnu extrémne vysokú sumu a tento krok by pripísal skôr prehnanej iniciatíve nejakého úradníka. "Kvôli nezaplateným dvom tisícom obvykle nikoho neodpájajú." Podľa prednostu Popíka je referendum v Bodružali zabezpečené. "Aj keby sa starosta stratil ako obvykle, referendum tam bude," zaviazal sa prednosta.
Na obecnom úrade v Bodružali však nevypínajú len elektrinu. Odpojený býva často aj od telefónu. V tomto prípade sa natíska otázka, načo samospráva, keď ju majú riadiť ľudia ako Peter Kocúr. V Bodružali je 45 obyvateľov nad 18 rokov, z ktorých zrejme nikto nechce sadnúť na stoličku zadĺženého obecného úradu namiesto starostu Kocúra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.