ale niekedy ide aj o nesprávne rozhodnutia. Aj mesto Prešov má v tomto smere špecialitku. Ide o bradaté stavby telocviční pri základných školách na najpobývanejších sídliskách Sekčov a Šváby. Na ich dokončenie čakajú obyvatelia už desať rokov a kompetentní si zatiaľ problém podávali ako horúci zemiak. Z malých žiačikov sú dnes veľké deti a rodičia, ktorí pred rokmi bojovali petíciami a protestnými zhromaždeniami, prestali dúfať.
"Spomínané objekty pôvodne patrili do kompetencie mesta v rámci komplexnej bytovej výstavby (KBV). V mestskom rozpočte nebolo peňazí, a tak sa ich dokončenie odkladalo. V roku 1998 vedenie okresného úradu požiadalo o prevod do štátneho majetku za symbolickú korunu s tým, že telocvične dokončia. Mestské zastupiteľstvo vtedy uznesením schválilo prevod a musím priznať, že som aj ja ako funkcionár radnice a poslanec hlasoval za návrh. Vedenie zastúpené Emilom Blichom predložilo projekt na 7 miliónov korún a v auguste urobili slávnostný výkop, ktorý mal symbolizovať pokračovanie stavby. Z pôvodne plánovaných prostriedkov však napokon dostali len 3,5 milióna korún a časť z nich presunuli na novú školu do Demjaty. Potom všetko utíchlo," uviedol pre náš denník prednosta OÚ Milan Benč.
Pripomíname, že išlo o obdobie pred poslednými parlamentnými voľbami a funkcionári HZDS v tom čase vyvíjali rôzne aktivity prezentované ako záujem obyvateľov okresu. Na druhej strane pre svoje rozhodnutia zanechali nástupcom v úrade dlhy, s ktorými sa pasujú doteraz.
"Komplexná bytová výstavba prekvitala za socializmu a nikto sa nedivil, že so stavbami sa nepohlo 8 rokov. Boli sme pod tlakom verejnej mienky, rodičia štrajkovali, písali petície a dožadovali sa pre svoje deti rovnocenných podmienok ako na iných sídliskových školách. Preto sme chceli, aby sa objekty stali štátnym majetkom a verili sme, že ich aj dokončíme. Dokázali sme zabezpečiť financie a na začiatok sa preinvestovalo milión korún. Nečakali sme však, že v septembri Národná banka Slovenska zablokuje účty a nebudeme môcť v stavbe pokračovať. Napokon, nikto iný s tým ďalej nepohol," reagoval exprednosta Emil Blicha.
Na našu otázku, či vie poradiť terajšiemu prednostovi, ako má postupovať, aby sa telocvične dostavali, odpovedal: "Odporúčam mu, aby sa usiloval spolu s prednostom krajského úradu Jozefom Polačkom 'vydupať' peniaze z ministerstva školstva. Veď minister Ftáčnik sľúbil, že sa postará o dokončenie školských stavieb. Čudujem sa, že teraz verejnosť mlčí. Nevadia im schátralé a dnes už aj nebezpečné stavby, kde sa deti neschádzajú kvôli športu, ale aby fajčili alebo užívali drogy."
Milan Benč argumentoval tým, že sa usiluje problém vyriešiť, ale pri súčasných investičných možnostiach to nie je jednoduché. Veď telocvičňa pre Šváby na Važeckej ulici potrebuje na dostavbu 20 miliónov a na Sekčove na Sibírskej ulici až 60 miliónov korún. "Rokoval som s vedúcim úradu ministerstva školstva SR Petrom Gabčom. Zdôvodnil som potrebu a žiadal o investície. Pre Šváby sa mi podarilo dosiahnuť prísľub financií na dokončenie v roku 2001, možno aj preto, že ide o menšiu investíciu. V druhom prípade mi však vedúci úradu pripomenul, že ministerstvo nemôže financovať stavbu, ktorá je v našom majetku. Prostriedky na ňu by sme mali hľadať na krajskom úrade," dodal M. Benč.
Prednosta dokonca uvažuje o rokovaní s primátorom Jurajom Kopčákom. Chce mu predložiť návrh, aby stavby boli opäť zaradené do KBV a financovalo ich mesto. Tieto argumenty však Emil Blicha považuje za "bohapusté výhovorky a snahu uhrať záväzky do autu".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.