Pri lôžkovom oddelení založili 24. augusta 1965 aj neurologickú ambulanciu, prešlo ňou doteraz viac ako 145 tisíc malých pacientov.
"Počet hospitalizovaných detí sa z roka na rok zvyšuje, nie je to však spôsobené tým, že by sa počet neurologických ochorení rapídne zvyšoval, ale podstatne sa zlepšila záchytnosť týchto ochorení. Kým v prvých rokoch existencie neurologického ochorenia prevládali prípady detskej mozgovej obrny, v súčasnosti sú to epilepsie. Tie tvoria jednu tretinu neurologických ťažkostí, až za nimi nasleduje detská mozgová obrna, metabolicky podmienené ochorenia a nádorové ochorenia mozgu," konštatoval MUDr. Ladislav Bratský, primár neurologického oddelenia Detskej nemocnice.
Súčasnou snahou neurológov je podľa neho odhaliť prípadné ochorenie u čo najmladších detí, respektíve predchádzať takémuto postihnutiu ak hrozí riziko možného poškodenia nervového systému. Preto lekári sledujú deti už v novorodeneckom období, ak sa narodili po rizikovom tehotenstve, alebo pôrode. Včasná diagnostika je pritom dôležitá nielen pri detskej mozgovej obrne, ktorá môže viesť k invalidizácii pacienta, ale i epilepsiach. Trpí nimi totiž až päť z tisíc detí, čo je pomerne veľký počet. Príčiny epileptických záchvatov pritom bývajú rôzne - môžu sa objaviť ako dôsledok úrazu, následkom komplikácií v tehotenstve, či vrodenej poruchy látkovej výmeny. Okrem toho sa znovu polemizuje aj o jej možnej dedičnosti.
"Ak epilepsia nie je správne liečená, môže to viesť k trvalému úpadku pacienta po stránke mentálnej a motorickej a neraz i pripúta dieťa na lôžko. Našou snahou je docieliť cielenými terapeutickými postupmi čo najlepšiu kompenzáciu tohto ochorenia. Vďaka tomuto prístupu sa nám podarilo znížiť podiel takzvanej farmakorezistnentnej epilepsie, ochorenia nereagujúceho na žiadnu liečbu, na šesť percent. To je hodnota na špičkovej svetovej úrovni," podotkol MUDr. Bratský.
Ako sme sa dozvedeli, svoje pracovisko považuje primár za porovnateľné s podobnými oddeleniami v zahraničí, pričom vyzdvihol zásluhy jeho spoluzakladateľa Michala Králika. Lekár, ktorý sa v týchto dňoch dožíva krásneho jubilea, rovných sedemdesiat rokov, sa ujal úlohy rozvinúť u nás elektroencefalografiu u detí a výrazne prispel k rozvoju detskej epileptológie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.