rokmi si známy choreograf a umelecký vedúci folklórneho súboru Železiar Vlado Urban povedal, že spolu so šéfmi ďalších košických kolektívov a priaznivcami ľudového umenia pripravia podujatie, ktoré by bolo odpoveďou na podobné ponosy. Vznikli dni košických folklórnych súborov. Tohto roku od 10. do 19. novembra už ako Košické folklórne dni opäť ponúknu prehliadku toho, čo sa v uplynulom roku podarilo vytvoriť. Hlavným organizátorom je Košické folklórne štúdio v spolupráci s Národným osvetovým centrom a košickými súbormi.
"Folklórne dní sú príležitosťou na to, aby sa stretli ľudia s rovnakými záujmami a záľubami. Je to priestor na konfrontáciu výsledkov práce. Ale dôležité je aj to, že mladí sa môžu spoznávať pri športe, spoločných vystúpeniach alebo tanečnej zábave. Veď všetci máme jednu spoločnú lásku ľudové umenie," hovorí šéf Košického folklórneho štúdia Vlado Urban. "To sú veci, ktoré sú dôležité pre nás, ktorí sa vo folklóre pohybujeme. Ale dni majú význam aj navonok, pre verejnosť, pretože vytvárajú priestor pre mladých ľudí zo škôl, aby skúsili folklór aj ináč ako z rozhlasu či televízie. Môžu sa ho doslova dotknúť z bezprostrednej blízkosti. Na výchovných koncertoch, na výstave, na hudobno-speváckych alebo tanečných programoch."
Zvláštnu pozornosť si zasluhuje škola tanca. Je určená terajším členom súborov a pedagógom ľudových tancov, ktorí si môžu rozšíriť svoj pohybový register. Bývalí tanečníci si môžu oživiť to, čo už zabudli. A rekreační záujemcovia možno nájdu novú záľubu.
"Ako jediní na Slovensku, a pravdepodobne aj na svete, organizujeme súťaž tanečných schopnosti O cenu Štefana Mráza," pripomína Vlado Urban. "Súťažiaci na nej demonštrujú svoju schopnosť prispôsobiť sa novým pohybovým prvkom a tanečným krokom. V tomto ročníku sa po prvýkrát bude súťažiť z poznaných tanečných motívov a ich väzieb. Sú v nej zaradené tance z obci Raslavice (šarišská polka, ceperka, čardaš, krucena), Krivany (olafska, zbijana, bašistovska, mazurka) a Pozdišovce (čardaš)."
Podujatie je šancou pre Košičanov i návštevníkov mesta na stretnutie s folklórom v jeho rôznych podobách. Vo Verejnej knižnici J. Bocatia na Hviezdoslavovej ulici bude inštalovaná výstava drevorezie, v pobočke na Triede SNP výstava Ľudová architektúra v miniatúrach. Včera bolo v Športovej hale na Moyzesovej ulici športové popoludnie pre deti a detská škola tanca, ktorú mnohí poznajú z úspešnej televíznej relácie Vandrovali hudci, dnes budú športovať členovia súborov. Na utorok, stredu a štvrtok sú v divadelnej sále Jumbo centra pripravené výchovné koncerty pre žiakov základných škôl, na piatok 17. novembra program ľudových hudieb a speváckych skupín a súťaž tanečného majstrovstva.
V sobotu 18. novembra vyvrcholí program rozpravami o hudbe a speve, školou tanca, programom detských súborov Árvácska, Čarnička, Hanička, Jahôdka, Jazierko, Železiarik, Jantar z Kaliningradu, Bokréta z Satoralyaújhely a tanečným programom so súbormi Borievka, Čarnica, Hornád, Jahodná, Žiara, Železiar, Lipa z Bratislavy a Stavbár zo Žiliny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.