historické súvislosti a pamiatky jedného z najkrajších gotických kostolov v strednej Euópe. "Ostatná kniha o Dóme vyšla v roku 1975 a ústredné texty boli ladené v duchu vtedajšej ideológie, čiže historické pramene boli veľmi stručné. Tentoraz ide o vysoko odborné a zasvätené informácie, mnohé publikujeme po prvý raz," tvrdí autor fotografií a vydavateľ v jednej osobe Alexander Jiroušek.
Na význam pamiatky sa z rozličných pohľadov pozreli aj cirkevní hodnostári. V úvode sa čitateľovi prihovárajú Mons. Alojz Tkáč, arcibiskup metropolitný a ThDr. Pavol Dráb, dómsky dekan. Cenné historické údaje zozbieral HELic. Peter Zubko, archivár Arcibiskupského úradu. Riaditeľka Pamiatkového ústavu, Kristína Markušová sa zaoberá architektúrou Dómu a kamennými prvkami. Textovú časť zostavoval a koordinoval Doc. PhDr. Imrich Vaško.
Cyklus vyše 230 fotografií je súhrnom takmer 25 ročnej práce Alexandra Jirouška. Niektoré už boli publikované, ale väčšiu časť uverejnili po prvý raz.
Autor si najviac cení zábery 48 gotických tabuľových obrazov. Vznikli bezprostredne po reštaurovaní, priamo v ateliéri maliarky Márie Spoločníkovej, ktorá ich dlhé roky reštaurovala. Na týchto snímkach mu išlo o každý detail, svetlo, ale najmä o pôvodnú farebnosť. Aj preto si váži, že mu vedenie Východoslovenských tlačiarní vyšlo v ústrety a mohol ovplyvniť samotný proces tlače.
Pri prieskume jednotlivých obrazov z tohto unikátneho cyklu neskorogoických tabuľových malieb prišla Mária Spoločníková na nejednu zaujímavú skutočnosť. Knihu preto doplnila o množstvo cenných informácií. "Málo sa hovorí o tom, že obrazy z oltára v Dóme patria k najväčšiemu súboru zachovaných gotických malieb na svete," uviedol Alexander Jiroušek.
V publikácii však nájdete napríklad aj mestskú pečať zo 14. storočia na ktorej je zobrazená sv. Alžbeta Uhorská, pravdepodobne podľa pôvodného gotického oltára. Zaujímavá je tiež kresba z krajinského archívu v Karlsruhe, znázorňujúca románsky kostol na ktorého základoch vybudovali Dóm sv. Alžbety. Oko potešia fotografie vzácnych relikvií, alebo barokových monštrancií. Tie patria k vrcholným zlatníckym dielam. " Kniha je určená širokej verejnosti ale rovnako môže slúžiť záujemcom o históriu," dodáva autor fotografií.
Publikácia vychádza v troch jazykoch, pri príležitosti veľkého jubilea 2000, vo vydavateľstve Sáša. Do nemčiny ju preložila Angelika Horňáková a do angličtiny Andrew Billingham. Slávnostne ju predstavia 17. novembra o 16. hodine v Slovenskom katolíckom kruhu na Alžbetinej ulici v rámci Festivalu sakrálneho umenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.