poklesli. Zaujímal nás dôvod, preto sme oslovili členov výboru Regionálnej komory zubných lekárov v Prešove (RKZL). "Všetko súvisí s pravidlami nového liečebného poriadku. Ak porovnáme starý a nový poriadok, tak len banálna korunka, ktorú v minulosti preplatila zdravotná poisťovňa vo výške 1245 korún, v súčasnosti uhradí len 640 korún a rozdiel musí zaplatiť pacient. Treba si uvedomiť, že okrem toho je tu práca laboranta a výkon konkrétnej ambulancie," rozhovoril sa predseda RKZL v Prešove Igor Kuba.
Finančná ťarcha voči pacientom a celková ekonomická a sociálna situácia v regióne s vysokou nezamestnanosťou sa napokon odrazila aj v návštevnosti ambulancií. "Cítime to aj na množstve protetických prác. Skutočne je rapídny rozdiel v tom, koľko výkonov bolo v zubnej technike pred uplatnením nového liečebného poriadku a teraz. Úhrady z poisťovní išli dole, zhruba na 60 percent a zároveň sa zvýšili ceny v zubných technikách o 9 až15 percent. Pacient musí teraz v záujme svojho zdravia hlboko načrieť do vrecka. Vzrástol dopyt po snímateľných náhradách v štandardnom vyhotovení, čo paušálne plne hradia poisťovne, ale na druhej strane to poriadne zaťažuje limit stomatológa. Hovorí sa, že dostávame veľa z poisťovní. Lenže to, čo vkladáme do techniky je v rámci limitu stanoveného poisťovňami. Ľudia si dodnes neuvedomili, že je tu nový poriadok a s ním viaczdrojové financovanie stomatológie. V praxi to znamená, že sa pacient musí aj sám podieľať na svojom orálnom zdraví. To, čo zanedbal v hygiene a prevencii, dopláca z vlastného vrecka", dodal predseda RKZL vo Svidníku Miroslav Jánošík.
Porovnal tiež svoje postavenie so všeobecnými lekármi, ktorí majú síce tak isto limit, ale nemajú druhotné výdavky na lieky. Limity, ktoré stanovujú poisťovne sú v rámci Slovenska rôzne. V našom regióne je v dôsledku nízkej zamestnanosti malý výber poistného a veľké dlhy. To je dôvod, prečo lekári na východe musia robiť menej výkonov, menej protetiky a začarovaný kruh sa prehlbuje. Naviac, tieto faktory ovplyvňujú aj rozdiel v kazivosti chrupu medzi jednotlivými krajmi.
Definovali, že stav chrupu na Slovensku je v katastrofálnom stave čo spôsobil predovšetkým tlak systému transformácie, ale aj zhoršujúca sa sociálna situácia ľudí. Pritom výkony našich zubárov sú najlacnejšie v celej strednej Európe. "Mám pomerne dosť pacientov, ktorí majú nízke príjmy. Na plombu sa objednajú tak raz za mesiac vždy po 15. dni v mesiaci. Myslím si, že zdravotné poisťovne dosť poškodili dôchodcov. Tí si totiž musia za korunku zaplatiť rovnako, ako pracujúci ľudia," uviedol Marián Bačo. Jediné východisko vidia lekári v dlhodobom systéme prevencie." Dnes prídu ľudia do ambulancie len s bolesťou a neuvedomujú si, že čím neskôr sa urobí zásah, tým je zložitejší a drahší," povedal Igor Kuba. Podpredseda RKZL Peter Hasara pripomenul, že v súčasnosti sú aj preventívne prehliadky bez želateľného účinku. Podľa jeho skúseností ak aj lekár urobí prehliadku a odporučí rodičom ošetrenie, tí spravidla s dieťaťom neprídu. "Zväčša argumentujú tým, že nemôžu odchádzať zo zamestnania, lebo sa boja, že prídu o prácu. Potom prichádzajú do ambulancie 14 až 16 ročné deti, ktoré už potrebujú chirurgický a teda drahý zákrok a vezie sa to s nimi celý život. Túto situáciu by mali svojim prístupom, motiváciou a zvýhodňovaním ustrážiť zdravotné poisťovne," zdôraznil P. Hasara.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.