referenda za predčasné parlamentné voľby, ktoré za podpory SNS iniciovalo HZDS - ĽS. Je isté, že ešte nejakú chvíľu potrvá jeho zhodnocovanie, a to aj z toho hľadiska, či bolo negatívne ovplyvnené tými, čo túto drahú záležitosť odmietali, alebo či sa pripravovali iné prekážky za účelom jeho marenia a podobne. Predčasné voľby slovenský ľud totiž odmietol výrazným spôsobom. Dokumentuje to aj náš prehľad o priebehu referenda vo všetkých okresoch Prešovského kraja.
Prešov - "Zo žiadnej obce nám až do podpísania zápisnice nehlásili narušovanie poriadku. Hlasovanie prebehlo pokojne. Napodiv len v niektorých obciach sa ako pozorovatelia zúčastnili monitorovania aj aktivisti hnutia Mladí za demokratické Slovensko. Naopak, občianske združenie OKO sme nezaznamenali ani v jednom z okrskov," povedal nám prednosta Okresného úradu v Prešove a člen okresnej referendovej komisie Milan Benč. Len čo spočítali hlasy a podpísali zápisnicu, predseda Marián Eliáš a podpredseda vycestovali s výsledkami do Bratislavy. Podľa zápisnice sa v okrese Prešov hlasovania zúčastnilo 15 795 občanov zo 116 906 obyvateľov oprávnených k hlasovaniu, čo je 13,51 percent. Z odovzdaných hlasovacích lístkov 15 781 bolo 385 neplatných. Z uvedeného počtu za predčasné voľby hlasovalo 14 476 ľudí.
Sabinov - Už dvadsať minút po polnoci predseda okresnej komisie Ladislav Magyar a jeho zástupca uzavreli sumarizáciu platných hlasov v okrese Sabinov a podpísali zápisnicu. Ako pre náš denník povedal, na referende sa síce nezúčastnilo veľa ľudí, ale zrealizovalo sa v pokojnej atmosfére. Ani jeden z predsedov okrskovej komisie či policajné hliadky, nehlásili žiadne incidenty. "V okrese sme mali 49 okrskov a v zoznamoch zapísaných 36 072 občanov. Hlasovania sa zúčastnilo 7752, čo je 21,49 percent," informoval nás prednosta OÚ v Sabinove Pavel Slaninka.
Stropkov - Niektorí ľudia si časť Slovenska na východ od Tatier predstavujú zrejme ako "divoký západ". Tejto predstave zodpovedala aj sobotňajšia informácia televízie Markíza, ktorá vychádzala zo správy TASR, že "v obci Výškovce v okrese Stropkov" sa jeden z členov okrskovej referendovej komisie dopustil v podnapitom stave výtržnosti vo volebnej miestnosti aj mimo nej a slovne i fyzicky napadal občanov. Bola to pravda až na to, že sa táto garazda udiala stovky kilometrov inde, v obci Výškovce nad Ipľom v okrese Levice. V okrese Stropkov väčší záujem o referendum bola zaznamenaná v menších obciach, z toho v deviatich z nich išlo o nad 50-percentnú účasť oprávnených osôb.
Humenné - V tomto okrese sa na referende zúčastnilo 19,63 percent oprávnených občanov, a aj tí na otázku o predčasných parlamentných voľbách 8638-krát odpovedali "áno" a 599-krát "nie". Najväčšia účasť na referende bola v menších obciach. Napríklad v Maškovciach zo 42 oprávnených osôb sa referenda zúčastnilo 76 percent, v Nechválovej Polianke zo 132 osôb 63 percent a v Prituľanoch zo 61 osôb 75 percent. Najmenej občanov prišlo k referendovým urnám v Humennom - 16,25 percenta. V okresnom sídle zaznamenali iba jednu sťažnosť na nedostatočné označenie referendových miestností.
Medzilaborce - Ani v tomto okrese neprišiel v sobotu do referendových miestností dostatočný počet oprávnených voličov, aby referendum bolo platné.
Snina - Po sčítaní lístkov okresná referendová komisia v Snine zistila, že sa na ľudovom hlasovaní za predčasné voľby zúčastnilo v tomto okrese 25 percent občanov, čo výrazne kontrastuje s účasťou v obci Parihuzovce - 77,78 percenta. Pravda v tejto obci je iba 27 osôb, ktoré majú právo na hlasovanie. Okresné mesto "tromfli" aj občania jednej z najväčších obcí okresu - Belej nad Cirochou. Tam hlasovalo 12,15 percenta.
Svidník - V najmenšej obci tohto okresu Príkrej, ktorá má len osem obyvateľov, sa k referendovým urnám nedostavil nikto. Referendum prebehlo bez rušivých momentov, iba v jednom z okrskov mesta sa predĺžilo o štvrť hodiny. "Referendová miestnosť sa nachádzala v jednej z mestských základných škôl, ktorá má viacero vchodov. Keďže sa členovia okrskovej referendovej komisie vopred nedohodli, ktorý vchod bude otvorený, časť komisie sa už nachádzala vnútri a časť stála pred iným uzavretým vchodom, takže okrsková referendová komisia ešte pár minút po začiatku referenda nebola v nadpolovičnom počte. O tento čas sa konanie referenda aj predĺžilo," uviedol vec na správnu mieru podpredseda okresnej referendovej komisie vo Svidníku Bohumil Kačmár. Ešte dodal, že sa jeden člen okrskovej referendovej komisie v obci Dubová sťažoval na to, že priamo v miestnosti nemá telefón, hoci bol v ďalšej, iba o pár metrov vzdialenej. V okrese Svidník dosiahla referendová účasť 26,8 percenta.
Vranov nad Topľou - Podpredseda okresnej referendovej komisie vo Vranove nad Topľou Jozef Lenič sa pozastavil nad skutočnosťou, že sa v centre horného Zemplína znížili počet referendových okrskov z obvyklých 15 na 9. V dôsledku toho najmä občania zo sídlisk 1. Mája a Okulka nevedeli, kde sa môžu zúčastniť na referende. Oficiálne však okresná referendová komisia žiadne námietky, či sťažnosti v tomto smere neevidovala. Podľa policajných informácií k menšiemu incidentu došlo v sobotu popoludní v jednom z referendových okrskov vo vranovskej mestskej časti Čemerné. Jeho miestnosť opustil 24-ročný člen okrskovej komisie Róbert L., delegovaný do nej SNS. Späť sa už vrátil pod evidentným vplyvom "tvrdého". Keďže ho, mierne povedané, vypoklonkovali z miestnosti, vonku sa "oprel" o blízky novinový stánok. Ten však o chvíľku bol už bez jednej sklenenej výplne. Dostavila sa aj policajná hliadka. Údajne mu namerali v krvi 2,4 promile alkoholu. Prípad sa bude riešiť ako priestupok proti cudziemu majetku.
Bardejov - "Nikde v zákone sa nehovorí o povinnosti umožniť pozorovateľom účasť pri sčítavaní hlasov," povedala nám na adresu kritiky, čo odznela v televízií i rozhlase na adresu Bardejovčanov, hovorkyňa prednostu Okresného úradu Bardejov Marcela Čechová. Pokračovala konštatovaním, že síce Ústredná referendová komisia odporučila referendovým komisiám, aby pozorovateľov z občianskeho združenia OKO, ako aj z hnutia Mladí z demokratické Slovensko k rátaniu hlasov pribrali, ale okresná referendová komisia v Bardejove sa k tomuto odporúčaniu postavila ináč. "Druhého novembra prijala uznesenie, že nedoporučuje účasť pozorovateľov pri sčítavaní hlasov a rozposlala toto na okrskové referendové komisie. Tak či tak, bolo na predsedov okrskových komisií, ako sa pri tomto rozhodnú." Zároveň uviedla, že preto kritika okresného predstavenstva HZDS na okresnú referendovú komisiu bola v tomto smere neopodstatnená. Tieto slová M. Čechová vyslovila niekoľko minút po 22. hodine v sobotu večer. O 20 minút neskôr bolo na bardejovskom okresnom úrade už rušno, so zrátanými výsledkami hlasovania čakalo už 40 referendových okrskov. Celkove v 107 referendových okrskoch bolo v okrese Bardejov zapísaných 52 794 oprávnených občanov. Tým, čo prišli vyjadriť názor v referende bolo vydaných 10 38l lístkov, čo je 19, 66 percentná účasť. Z týchto bolo platných 10 117 lístkov. Za predčasné voľby sa vyslovilo 9 459 občanov a nie predčasným voľbám povedalo 658 ľudí. Bardejovčania rátanie v referende skončili o 0.18 hod. Pre zaujímavosť toľko, že v obci Hertník, kde je starostom prednosta bardejovského okresného úradu bola účasť v referende 9 percentná. Najmenej občanov prišlo k referendovým urnám vo Vaniškovciach - 5,5 percent.
Poprad - Podľa informácií pracovníčky Okresného úradu v Poprade, pridelenej k okresnej referendovej komisii, bol priebeh ľudového hlasovania v ich okrese bezproblémový. Len v okresnom sídle zaznamenali jednotlivé upozornenia na nedostatočné označenie okrskov. Členovia komisie pravidelné realizovali výjazdy do terénu, počas ktorých zaznamenali v okrese len slabý záujem o referendum a tým aj nízku účasť. Celkovo sa na referende mohlo v tomto okrese zúčastniť takmer 76-tisíc oprávnených občanov. Tesne pred záverom referenda odhadovali len 20-percentnú účasť na ňom. Skutočne dosiahla táto v okrese pod Tatrami len 15 percent.
Stará Ľubovňa - Ako potvrdil predseda šesťčlennej okresnej referendovej komisie v Starej Ľubovni Ján Saloň, problémy a iné rušivé momenty nemali ani na Zamagurí. Pozorovateľov z občianskych združení v okrese nezaregistrovali. Čo sa týka účasti na ľudovom hlasovaní, povedal, že nechce ani hádať. Nakoniec ju predsa len odhadol na asi desať percent. Skutočné však predstavovala 20,4 percenta.
Levoča - Žiadni pozorovatelia nezavítali ani do okresu Levoča. Ako nám uviedol predseda okresnej referendovej komisie Martin Škulec, žiadne sťažnosti či upozornenia ich komisia neobdržala. Pred záverom referenda vôbec nechcel prezradiť predbežné percentuálne vyjadrenie o účasti občanov na hlasovaní. Oficiálna štatistika uviedla 14,3 percenta.
Kežmarok - Ešte vo štvrtok podala okresná referendová komisia v Kežmarku podnet na ústrednú referendovú komisiu ohľadne možnej prítomnosti inej osoby počas sčítavania hlasov. Keďže zákon to umožňuje, bolo to podľa predsedu okresnej referendovej komisie Jána Gaborčíka v poriadku. Účasť odhadol na 12 až 15 percent. Nemýlil sa, pretože táto bola v okrese Kežmarok 12-percentná.
Autor: ak, suš, meš, šin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.