spokojná ani s jednou vládou. Nie som však za predčasné voľby, ale chcela by som účasťou na referende upozorniť, že treba veci robiť ináč," povedala nám staršia občianka Prešova skôr, ako odpovedala na otázku referenda.
Sobota, 11. novembra 2000 sa do histórie Slovenska zapíše ako dátum štvrtého všeľudového hlasovania. Organizovanie plebiscitu oznámil ešte v januári najsilnejší opozičný subjekt HZDS. K hnutiu sa neskôr pripojila SNS a rozbehli petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách. Podpísalo ju takmer 600-tisíc občanov. V sobotu oprávnení občania mali možnosť odpovedať na otázku "Ste za to, aby sa Národná rada SR uzniesla na ústavnom zákone. Volebné obdobie Národnej rady zvolenej v roku 1998 sa končí dňom volieb do Národnej rady, ktoré sa vykonajú do 150 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda: áno nie."
Ako prebiehalo prebiehalo v niektorých okrskoch, sme sa boli pozrieť priamo na tvári miesta.
Sídlisko na Šváboch v Prešove sme si zvolili preto, lebo tu žijú hlavne mladí ľudia. V chladných priestoroch vstupnej haly na ZŠ na Važeckej bol zriadený okrsok číslo 25, v ktorom zapísali do zoznamu 2176 oprávnených občanov. Osem politických strán tu delegovalo svojich členov komisie, predsedníčkou bola Helena Magdičová za DS, ktorá situáciu hodnotila slovami: "Referendum prebieha kľudne. Ľudia chodia sporadicky." Nemuseli sme dlho čakať , niekoľko občanov prišlo za chvílu. Prečo sa tak rozhodol muž so sivou briadkou? "Keď nastupovala táto vláda, nasľubovala všetko možné. Hovorilo sa, že sa zníži kriminalita, že sa zlepší boj s organizovaným zločinom. Pritom zatiaľ vyťahujú iba politické veci. Pritom, keby som dnes zomrel, manželka by sa musela vysťahovať z bytu, lebo sama ho neutiahne. Robil som 45 rokov v potravinárskom odvetví, manželka bola zamestnaná takisto a žijeme zo dňa na deň." Na našu otázku, komu by dal vo voľbách hlas, ak by bolo referendum úspešné, odpovedal. "Istotne nie Mečiarovi. Svoj hlas by som dal niektorej zo strán, pri ktorej som sa ešte nepresvedčil, že ma ocigánila."
V dedinách sa očakával väčší záujem. Ukázalo sa však, že v Kendiciach a Haniske, to tak nebolo. V Kendiciach volebnú miestnosť v budove obecného úradu odovzdal členom okrskovej komisie starosta Jozef Hlavatý o 5 hodine ráno. "V zozname mali 1048 občanov. Počas nášho vyčkávania v Kendiciach neprišiel k urne ani jeden občan. Na ulici nám starký s barlou povedal: "Som spokojní s tými, čo sú. Ale v referendovej komisii mali sedieť nie všetci príbuzní a funkcionári." V bývalej prímestskej, teraz samostatnej obci v Haniske mohlo prísť na referendum 446 občanov. Informovala nás o tom predsedníčka komisie Milada Povýšilová za HZDS. Podľa jej vyhlásenia,na plebiscite sa tu zatiaľ zúčastnili hlavne starší ľudia. Pri odchode z Hanisky sme zaregistrovali, že v pohostinstve bol čulejší ruch. Starú časť mesta Prešov sme pri mapovaní priebehu referenda tiež neobišli. O okrsku č. 20 v ZŠ na Kúpeľnej nás informoval Gustáv Chrobák, predseda komisie za SNS, že v zozname mali 1452 oprávnených občanov. Jedinú výhradu nám tlmočil člen komisie Sanuel Hruška (HZDS), ktorý mal poznatok, že niektorí voliči z 19. okrsku sem prišli omylom. "Prihováral by som sa za lepšiu informovanosť," skonštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.