vládnemu kabinetu. "Nikdy si nebudem nasadzovať ružovejšie okuliare, ako sa sluší," zdôraznil. Uvedomuje si problémy, ktoré ešte stoja pred vládou, a rovnako aj dopad reforiem na obyvateľov. "Občania však cítia, že aj keď s ťažkosťami, sme sa predsa vydali správnou cestou," povedal.
Výsledok referenda, v ktorom Slovensko zložilo vážnu skúšku z demokracie, je však aj výzvou vládnej koalícii, aby bola súdržnejšia a jednotnejšia a aby sa viac koncentrovala na plnenie vládneho programu, zdôraznil. Dzurinda svoje politické úsilie preto zameria na hľadanie argumentov, aby "mnohí chápali, že sa neoplatí a nie je správne tlačiť stranícke, či osobné záujmy na najvyšší piedestál". Bude hľadať priestor pre diskusiu, ktorá povedie k prijatiu Európskej charty menšinových a regionálnych jazykov, novely Ústavy SR a zákonov, potrebných pre spustenie reformy verejnej správy.
Občania podľa jeho slov pochopili, že referendum je o návrate Vladimíra Mečiara k moci. Upozornil, že počet účastníkov referenda bol oveľa nižší ako je priebežná podpora politických strán, ktorých lídri podporili plebiscit. V tejto súvislosti kritizoval postoj šéfa Smeru Roberta Fica, ktorý "urobil veľkú chybu, keď podporil túto nezmyselnú a neserióznu záležitosť". Premiér však ocenil postoj občanov, ktorých chcel Fico svojím odporúčaním osloviť.
Posledné dni podľa Dzurindu ukázali aj existenciu veľkých rozporov medzi iniciátormi referenda - HZDS a SNS. Ani v prípade hypotetického úspechu referenda by HZDS totiž nepočítalo s SNS. Teší ho však, že najsilnejšie opozičné hnutie sa dištancovalo od politiky SNS z pohľadu členstva SR v NATO a fakt, že HZDS podporuje prijatie Slovenska za člena EÚ a NATO.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.