exponátov z depozitu prírodovedeckej zbierky. Ako prezradil RNDr. Miroslav Fulín, zoológ prírodovedného oddelenia, takouto formou chceli umožniť verejnosti pozrieť si inak pred zrakom bežného návštevníka ukryté exponáty. " Je nám ľúto, že sa vzácne druhy hmyzu stali výhodným artiklom pre zakázaný obchod. Zámerom bolo takouto formou upozorniť, že tieto hodnoty sú cenné v živom prevedení a nie v preparovanom stave. Pôvodný zámer bol získať viac cenných jedincov, ktoré sú chránené vyhláškou CITES, teda medzinárodnou ochranou o obchodovaní a vývoze. Zistili sme však, že by sme vlastne docielili opak, podporovali by sme zakázané. Naša zbierka má vyše 6000 exponátov a nové získavame skôr kontaktami s chovateľmi exotického hmyzu, ktorí nám prinášajú do našich zbierok uhynuté jedince. Táto výstava má však aj ekologický rozmer, rovnako ako stála expozícia prírodovedy, " uviedol Miroslav Fulín.
Najstraším exponátom medzi vystavenými druhmi je krasoň, ktorý má na etikete uvedený rok 1890. V živom kútiku zas nájdete napríklad kobylky africké, teda povestné sarančatá, ktoré u nás pestujú ako potravu pre plazy a jašterice.
"Chceme ukázať to, čo máme ukryté v depozitoch. Na základe záujmu verejnosti budeme takéto komorné výstavky robiť častejšie. Zamerali sme sa najmä na mládež a školy, ale radi privítame aj laickú verejnosť," doplnil Róbert Pollák, riaditeľ Výchoslovenského múzea.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.