mať nad štyridsať percent, ja som uvažoval o tom, že to bude pod touto hranicou. Tipoval som tridsaťštyri percent. Vidím, že ľudia sú oveľa rozumnejší ako politici," reagoval včera na tlačovej besede poslanec Národnej rady SR Jozef Kužma (Demokratická strana) na našu otázku, týkajúcu sa neúspešného referenda za vyhlásenie predčasných parlamentných volieb.
Ako ďalej uviedol, môžu z toho plynúť dve alternatívy. "Vývoj je taký, že si ľudia želajú zmeny. Preto začnú na nás tlačiť, aby sa tieto realizovali rýchlejšie, zároveň ale očakávajú aj výsledky. Na druhej strane je tu aj obava, že u istých politikov z vládnej koalície môže teraz dôjsť k takému efektu, že si s nimi človek nebude vedieť dať rady. Lebo si budú myslieť, že ich mandát je na ďalšie dva roky už neotrasiteľný," zdôraznil poslanec. Podotkol taktiež, že môže dôjsť aj "k pnutiu zvnútra" medzi materskými stranami a SDK.
"Ale hlavne nám hrozí problém s takzvanou ľavo-stredovou koalíciou, ktorá, ak v parlamente vznikne niekedy v januári či februári, nám môže zamiešať karty tak do budúcich volieb, ako aj pri plnení programového vyhlásenia tejto vlády," povedal J. Kužma a ešte doplnil, že mu referendum dodalo viac sily dotiahnuť niektoré veci. "Uvedomujem si, že polčas rozpadu je už za nami," poznamenal.
Bude môcť vláda odolať pokušeniu, aby nevyužila neúspech referenda, povedzme, na nejakú "úpravu" cien smerom hore? "Zatiaľ si to nemyslím. Práve naopak, guvernér Národnej banky Slovenska hovorí o očakávaní, že by naša koruna mala voči euru a iným menám posilniť. A to z toho dôvodu, že naša otvorená ekonomika je dosť viazaná na politickú situáciu. Ak by sme referendum nevyhrali, tak by to zrejme zastavilo určitý vstup investícií, ale aj predaj štátnych obligácií do zahraničia," vyhýbavo reagoval poslanec Jozef Kužma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.