postupne prepúšťa zamestnancov. „To ale nie je všetko, počul som, že sa chystajú baliť lacnejšiu českú múku do vlastných obalov a tak ju predávať," dodal.
O vysvetlenie sme požiadali predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa podniku Ing. Štefana Ivana. „Je pravdou, že po tom, čo sa posledný rok zhoršila situácia v tejto oblasti, sme sa rozhodli pristúpiť k postupnej redukcii počtu zamestnancov. Začiatkom roku ich u nás pracovalo zhruba dvesto, v súčasnosti je to už len 162. Cieľom je znížiť zamestnanosť na úroveň 140 až 150 zamestnancov."
V zmysle kolektívnej zmluvy majú zamestnanci, s ktorými je rozviazaný pracovný pomer, nárok na trojmesačnú výpovednú lehotu a trojmesačné odstupné. Doposiaľ boli mzdy vyplácané načas.
Príčin situácie, ktorá dospela až do potreby prijatia takýchto opatrení, je viacero. „Kým na jednej strane došlo k výraznému rastu nákupných cien obilia, teda sa nám podstatne zdražili vstupy, na strane druhej kvôli prieniku obchodných sietí na náš trh konečná spotrebiteľská cena išla prudko dole. Takže drahšie nakupujeme a musíme lacnejšie predávať," vysvetlil Š. Ivan.
Kým za obilie si dodávatelia v súčasnosti žiadajú už platby vopred, úhrada faktúr zo strany dodávateľov sa postupne predlžovala a dnes už musia čakať na ich splatenie aj 60 dní. „Aj táto záležitosť nám komplikuje život," dodal generálny riaditeľ.
Aby toho nebolo málo, k tomu všetkému sa podľa slov riaditeľa pridal ešte dovoz lacnejšej múky z Českej republiky, ktorá prerazila aj na trhy Košického a Prešovského kraja. Je lacnejšia aj dokonca po zaúčtovaní nákladov na prepravu. „Uvažovali sme aj o tom, že by sme nakupovali túto múku priamo od producentov a sami ju tu na východe predávali, zistili sme však, že najmä veľkoodberatelia chcú radšej našu múku, ktorá má lepšie kvalitatívne parametre," zodpovedal Š. Ivan ďalšiu časť otázky nášho čitateľa.
Možné východiská zo súčasnej situácie, ktorá, ako dúfa riaditeľ, je len prechodná, spočívajú v poskytovaní služieb. Mlyn Košice chce ponúknuť zušľachťovací styk, čo povedané po lopate znamená, že by si v ich mlyne za patričný poplatok mleli obilie zákazníci zo zahraničia. Napríklad Ukrajina dováža obilie až zo zámoria, cestou by sa teda mohlo zomlieť napríklad aj v Košiciach. Snahou je aj zvýšenie príjmov z prenájmu kapacít na uskladnenie obilia v sile, ktoré má kapacitu 53 tisíc ton.
Mlyn Košice a. s. sa privatizoval v roku 1992 po predchádzajúcej delimitácii štátneho podniku. V tom čase zamestnával 229 ľudí. Nová akciovka odkúpila okrem iného od FNM aj priľahlé pozemky, až po ich prevode sa však zistilo, že nie sú úplne vysporiadané. Tento problém zamestnáva právnikov ešte aj v týchto dňoch. Košický Mlyn je najväčším v Európe. V súčasnosti zásobuje slovenský trh v objeme asi dvadsať percent, pričom svoje kapacity využíva na 60 percent. Najlepšie časy košický Mlyn zažil v rokoch 1996 a 1997, tohto roku firma vykáže stratu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.