a dlhého života, je
Už dávnejšie je známe, že exituje súvislosť medzi tým, ako sa človek cíti a ako dobre funguje jeho imunitný systém. Ľudia s koníčkami, ktoré stimulujú organizmus, sa zotavujú ľahšie z infekcií než tí, ktorí nemajú žiadne záľuby alebo podliehajú depresiám.
Potvrdila to aj najnovšia štúdia, ktorá u starších hráčok bridžu zistila zvýšenú funkciu imunitného systému. Vedci si to vysvetľujú tým, že táto hra stimuluje časť mozgu, ktorá reguluje funkciu imunitného systému - dorsolaterálny cortex. Hráči bridžu musia plánovať stratégiu, používať pamäť a vykonávať ďalšie zložité funkcie v tejto časti mozgu.
Na výskume sa zúčastnila skupina 12 žien vo veku od 70 do 90 rokov, ktorým odobrali vzorku krvi pred partiou bridžu a po nej. Hra trvala hodinu a pol a vzorky potvrdili, že obranné látky sa v krvi po tejto hre výrazne zvýšili.
Bridž je obľúbenou hrou najmä starších ľudí. Známy herec, 68 ročný Omar Sharif vlani obsadil tretie miesto na významnom medzinárodnom zápolení v bridži. Jednu z popredných britských hráčok bridžu, európsku šampiónku Nicol Smithovú výsledok výskumu vôbec neprekvapil. "Moja teta hrala bridž a zachovala si tak mentálnu sviežosť až do svojej smrti vo veku 94 rokov. Bridž jej pomáhal udržovať si nielen všetky duševné, ale aj telesné funkcie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.