pred vyhlásením konkurzu na Kopastav totiž obe firmy podpísali zmluvu, na základe ktorej dostavbu Železničnej nemocnice prevzal Megastav. Nie je to len táto zákazka, čo obe firmy spája, ale za povšimnutie stoja aj ďalšie skutočnosti. Napríklad tá, že zamestnancami Megastavu sú prevažne ľudia z Kopastavu, bývalí spoločníci tejto firmy dokonca zastávajú riadiace funkcie v Megastave. Mimochodom, Megastav vznikol len tri týždne pred prebratím spomínanej zákazky.
Keďže dianie okolo dostavby Železničnej nemocnice nás zaujalo, oslovili sme aj Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Zaujímalo nás najmä to, či oni z pohľadu investora schvaľujú takýto postup, či boli o ňom informovaní a či železnice ako štátny podnik neboli povinní vypísať verejnú súťaž na dostavbu nemocnice, keďže na dovtedajšieho dodávateľa bol medzičasom vyhlásený konkurz.
Zástupca generálneho riaditeľa ŽSR Ladislav Saxa nám tieto otázky zodpovedal priamo na stavbe a to v prítomnosti riaditeľa Železničnej nemocnice s poliklinikou Jakuba Pellu a výkonného riaditeľa Megastavu Viliama Pavla, ktorý je jedným zo spoločníkov Kopastavu a do začiatku tohto roku v Kopastave pôsobil aj ako generálny riaditeľ. Všetci traja sú s tým, ako sa poriešila dostavba nemocnice, jednoznačne spokojní a podľa nich sa všetko uskutočnilo v súlade so zákonom.
„Investičný zámer vznikol v roku 1983. Za dodávateľa bolo určené vtedajšie Železničné staviteľstvo, keďže zákon o verejnom obstarávaní ešte ani neexistoval. Po privatizácii Železničného staviteľstva vznikol Kopastav, ktorý v tejto stavbe pokračoval," uviedol nás do počiatkov problematiky L. Saxa. „Pred tromi rokmi bola stavba utlmená, pretože na ňu výrazne stúpli náklady jednak precenením, jednak rozšírením predmetu dodávky."
ŽSR sa dostali v rokoch 1995 až 1998 do veľkých finančných problémov, preto boli pozastavené všetky investície vrátane tejto. Až tohto roku v júni sa ŽSR podarilo zohnať prostriedky na dokončenie stavby v objeme 150 miliónov korún. Tohto roku by sa malo preinvestovať 40 miliónov, zvyšok v roku budúcom. „Vtedy sme podpísali zmluvu s Kopastavom o tom, že dokončíme stavbu a všetky peniaze pôjdu cez Kopastav ako generálneho dodávateľa pre poddodávateľov. Na tejto stavbe je už 95 percent prác totiž realizovaných, preinvestovalo sa zhruba 270 miliónov korún. Chýbajú však technologické zariadenia vo výške 135 až 140 miliónov. Prostriedky sme získali vďaka dlhodobému úveru pri úrokovej miere asi osem percent," dodal L. Saxa.
V takomto stave bola stavba, keď za L. Saxom prišli zástupcovia Kopastavu a naznačili mu, že ich firma pôjde zrejme do konkurzu. „Ak by sme boli nechali tú zmluvu tak, ak by bol teda naďalej Kopastav generálnym dodávateľom, vzhľadom na konkurz by sme nevedeli vyfinancovať dodávky pre tridsať firiem dodávajúcich technológie. My by sme poslali peniaze na účet Kopastavu, ktorý je zablokovaný a ktorý ovláda správca konkurznej podstaty. On by v zmysle zákona musel uspokojovať v nejakom poradí veriteľov. Tým pádom by ŽSR nikdy túto nemocnicu nedostavali. Toto sme dopustiť nemohli," zdôraznil Ladislav Saxa.
Preto hľadali iné riešenia. Ako povedal L. Saxa, „naskytol sa Megastav". Ten bol ochotný prevziať stavbu v takom stave, v akom bola. „Ak by sme boli chceli robiť výberové konanie, toto by možné nebolo, lebo ani jedna firma by nám nebola zaručila prevzatie stavby a súhlas s tým, že budú ďalej spolupracovať s doterajšími dodávateľmi technológií. Firma, ktorá by prišla, by si mohla vybrať iných, čo pri tomto štádiu rozostavanosti už nie je možné. Nehovoriac o tom, že by to celý proces dostavby predĺžilo. Zoberte si, ako dlho by trvala len samotná inventarizácia, " dodal.
Podľa L. Saxu nedošlo v tomto prípade k rozporu so zákonom o verejnom obstarávaní. Ako zdôraznil, je v záujme ŽSR čím skôr dostavať novú časť nemocnice, pretože stará nevyhovuje. Niekoľko ambulancií je zriadených dokonca v nevyhovujúcich pivničných priestoroch.
Viliama Pavla sme sa opýtali na aktivity Megastavu, keďže firma vznikla len prednedávnom. „Okrem tejto zákazky sme sa zúčastnili aj súťaže v železiarňach a máme rozostavaných tiež niekoľko rodinných domov. V tejto stavebnej firme máme toľko zamestnancov, ako mal aj Kopastav." Ide o zamestnancov Kopastavu? „Väčšinou áno," odpovedal. A odkiaľ, keďže ide o novú firmu, má Megastav mechanizmy? „Fungujeme tak, ako všetci ostatní, teda sme si požičali," znela odpoveď výkonného riaditeľa.
Ako nám povedal riaditeľ nemocnice Jakub Pella, nevie sa dočkať, kedy budú nové priestory hotové. Predpokladaný termín ukončenia stavby je september 2001, riaditeľ však stále hovorí o júni. Stará časť sa bude následne rekonštruovať. Ako nás L. Saxa uistil, na rekonštrukciu už bude vypísané výberové konanie.
Z pohľadu nemocnice, ŽSR, aj Megastavu a Kopastavu, je teda všetko v najlepšom poriadku. Nemocnica bude dokončená, ľudia po strate jedného zamestnania hneď našli uplatnenie v inej firme. Kto prišiel skrátka, sú veritelia Kopastavu. Ak by peniaze prišli na Kopastav, rozdelili by sa medzi nich. To by ale nemocnica ostala nedostavaná, čo by nepotešilo jej personál, pacientov, ani železnice... A tak veriteľom neostáva iné, ako dúfať, že sa správcovi podarí zhodnotiť ostatný majetok čo najvýhodnejšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.