Hrinko. Na riaditeľskom poste pôsobil deväť rokov, no krátko po zahájení školského roku 1999/2000 o riaditeľskú stoličku prišiel. Po víťazstve vo výberovom konaní, vyhlásenom prednostom Krajského úradu v Prešove Jozefom Polačkom, obsadila riaditeľskú stoličku Elvíra Abrahámová. Medzi novou riaditeľkou a exriaditeľom (niekdajšími spolužiakmi) tým začali mnohé rozpory, o ktorých sme v našich novinách niekoľkokrát písali.
Nezhody riaditeľky a exriaditeľa, ktorý ostal učiť na hornom gymnáziu ako radový učiteľ, vyvrcholili prednedávnom - dostal výpoveď.
Oslovili sme tejto súvislosti riaditeľku GK2 Elvíru Abrahámovú, ktorá odmietla výpoveď akýmkoľvek spôsobom v médiách komentovať.
Exriaditeľ Hrinko bol výrečnejší. "Výpoveď považujem za neplatnú a účelovú," skonštatoval exriaditeľ GK2 a podčiarkol, že sa kvôli nej ide súdiť. "Rada školy, ktorej som podpredsedom, dala v júni návrh na odvolanie pani riaditeľky z funkcie. Prešiel v takom pomere, že šiesti boli za, dvaja proti a dvaja sa zdržali hlasovania. Tento návrh, spolu so zápisnicou, sme poslali prednostovi Krajského úradu v Prešove Jozefovi Polačkovi. On nám odpísal list, na školu doručený viac ako po mesiaci, v ktorom nám oznamuje, že bude konať v zmysle platnej legislatívy. Nič viac, nič menej. Do dnešného dňa nekonal, za to však koná pani riaditeľka," uviedol Slavomír Hrinko a podotkol, že výpoveď mu dala Elvíra Abrahámová práve preto, že sa v Rade školy zbavuje ľudí, ktorí "sú jej nepohodlní a mohli by byť za jej odvolanie".
Samotnú výpoveď tvorí šesť bodov, v ktorých sú uvedené dôvody porušenia pracovnej disciplíny z Hrinkovej strany. Keďže exriaditeľ a dnes už i exučiteľ horného gymnázia považuje výpoveď za účelovú, zaujímalo nás jeho stanovisko ku každému z uvedených dôvodov výpovede. V bode a) sa uvádza, že Hrinko dňa 7. 12. 1999 nevykonával dozor v školskej jedálni, na čo bol na druhý deň písomne upozornený. "V ten deň bola matematická olympiáda, bol som určený na dozor na nej. Keďže som týchto žiakov viedol, po skončení olympiády som im ukázal riešenia úloh," hájil sa Hrinko a dodal, že takto to na matematických olympiádach robí už 25 rokov a riaditeľke v tejto súvislosti podal vysvetlenie. "V novembri a decembri 1999 ste medializovali a tretím osobám poskytovali nepravdivé informácie o škole (písomné upozornenie zo dňa 13. 12. 1999)," znel druhý bod výpovede. "V prešovskej televízii vystúpil pán Blicha, pán Polačko a aj ja som bol oslovený. Keďže v ich vystúpeniach priamo spomenuli moju osobu, tak som považoval za nutné, aby som aj ja vyslovil svoj názor. Nevidím v tom nijaké porušenie, slobodne sa vyjadriť je základné ľudské právo."
V treťom bode výpovede sa uvádza ako dôvod meškanie na vyučovacie hodiny dňa 17. 5. 2000 v 3.A a 2.B, na čo bol písomne upozornený. "Nikdy som nepatril k učiteľom, ktorí by meškali na hodiny. Naopak, všade chodím načas a sám si presnosť aj vyžadujem. V ten deň, 17. mája, nezvonil zvonček. Pani riaditeľka sa podľa svojich hodiniek domnieva, že som meškal, podľa svojich hodiniek som išiel na hodiny s najväčšou pravdepodobnosťou presne," povedal Slavomír Hrinko a podotkol, že nikto učiteľov na nefunkčnosť zvončeka neupozornil.
Bod d) doslova znie: "Preškrtávaním horších známok pri záverečnej známke nesprávne hodnotíte vedomostí žiakov z predmetu matematika a fyzika (písomné upozornenie zo dňa 30. 6. 2000) čo bolo zistené dňa 20. 6. 2000 v triednych knihách kde učíte."
"Píšem so žiakmi písomné práce a každý jeden žiak ich musí napísať všetky. Ak v tej dobe nie je v škole, eventuálne napíše prácu z danej látky zle, tak v dohľadnej dobe môže napísať opravnú prácu. Považujem to za veľmi dobrú vec, pretože prinúti to žiaka doučiť sa látku, ktorú si nenaštudoval. Je to krok k študentom. Nie som sám, ktorý to takto robí, takých učiteľov je veľa. Ak študent napísal písomku zle, ale si ju opraví, škrtám starú známku a píšem novú. Nemôže to preto byť nesprávne hodnotenie. Ani jeden študent, ani jeden rodič sa na toto moje hodnotenie, ktoré využívam zhruba desať rokov, doposiaľ nesťažoval. Pravidlá boli dohodnuté na začiatku školského roku," povedal Slavomír Hrinko, ktorý obvinenie označil za "účelový výmysel" a na riaditeľkinu adresu dodal: "Ako na to prišla, že som študentov nesprávne hodnotil? Ak mala pochybnosti, mohla predsa vykonať komisionálne skúšky, dať im kontrolné testy, alebo prísť na hospitáciu. Nebola na mojej hodine na hospitácii ani raz."
Bod e) hovorí o tom, že učiteľ nedodržiava čas vyučovacej hodiny a v júni dvakrát pustil žiakov domov skôr zo šiestej vyučovacej hodiny. Slavomír Hrinko na margo tohto dôvodu tvrdí: "Bolo to v júni, na šiestej vyučovacej hodine. Známky boli zakrúžkované a boli vtedy veľké horúčavy. Išlo o poslednú hodinu fyziky v živote týchto študentov. V dôsledku horúčav boli unavení a z toho dôvodu aj nepozorní a ja som mal v tej dobe zdravotné problémy. Rozhodol som sa preto, že ich pustím z hodiny o päť minút skôr."
Posledný bod výpovede obviňuje Slavomíra Hrinka z toho, že vedome a účelovo narúša vzťahy medzi IBMV (Inštitút Preblahoslavenej Panny Márie, vlastník budovy horného gymnázia) a vedením školy. K tomuto bodu dostal aj upozornenie o porušovaní Pracovného poriadku školy, v ktorom sa uvádza, listom, ktorý zaslal ako člen Rady školy sestre provinciálnej zmaril "už dohodnuté stretnutie právnikov IBMV a KÚ, ktorí sa mali zísť koncom mája za účelom doriešenia majetkovo-právnych vzťahov, ktoré ste práve vašim konaním zapríčinili v roku 1993 Vy."
"Nevidím v tom nijaké porušenie pracovnej disciplíny, je to moje právo," uviedol exriaditeľ GK2 a poskytol nám k nahliadnutiu (aj prípadnému zverejneniu) list, ktorý odoslal sestrám IBMV a ich odpoveď. "Vážená sestra provinciálna predstavená, obraciam sa na Vás s prosbou o objasnenie niektorých skutočností, ktoré súvisia s históriou školy, poštátnením školy, vrátení majetku, stavu v akom bol majetok vrátený, ako aj vzťahov medzi riaditeľstvom školy a vlastníkom budovy. Objasnenie uvedených skutočností bude určite zaujímať aj Radu školy, ktorej som podpredsedom. Uvítam, ak odpoveď na uvedené otázky pošlete aj na Radu školy," stojí v liste sestrám IBMV, podpísanom Slavomírom Hrinkom ako súkromnou osobou (aj s hlavičkou, na ktorej je jeho súkromná adresa).
Provinciálna predstavená IBMV Helena Bugošová v odpovedi Slavomíra Hrinka a Radu školy informuje, že škola bola založená v roku 1882 košickým biskupom Schustrom a 22. 8. 1882 odovzdaná sestrám IBMV, ktoré na nej pôsobili do roku 1950, kedy "boli násilne vyvezené a bol im zoštátnený všetok majetok, škola bola poštátnená. Po roku 1990 sa sestry oficiálne vrátili do Prešova a na základe reštitučného zákona im bol vrátený majetok". Ďalej sa v liste uvádza, že od roku 2001 platí medzi sestrami a horným gymnáziom nájomný pomer a vyčísľujú za investície sestier IBMV do budovy. Podľa listu považovali sestry pri Hrinkovom odvolávaní z riaditeľského postu za nekorektné, že "bolo neoficiálne poukázané na zlé vzťahy medzi vedením školy a IBMV". List končí vetami: "V súčasnosti však vedenie školy spochybňuje správnosť uplatnenia reštitúcií týkajúcich sa budovy gymnázia. Toto spochybnenie vyvoláva nedôveru, ktorá má negatívny vplyv na náš postoj k terajšiemu vedeniu školy a ďalšiemu zotrvaniu štátneho Gymnázia v našej budove."
V nedávnom rozhovore sa pre Prešovský denník KORZÁR sa riaditeľka GK2 Elvíra Abrahámová tiež dotkla otázky vzťahov medzi IBMV a školou: "To, že máme úspechy aj v celoštátnych kolách v olympiádach, rôznych spoločensko-vedných súťažiach i v športe je zásluha celého kolektívu pedagogických pracovníkov a šikovných žiakov našej školy. Pri tejto príležitosti si dovolím pripomenúť aj dobrú spoluprácu so sestrami IBMV, ktoré sa tiež podieľajú na výchove a vzdelávaní žiakov našej školy."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.