podujatia Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar, ktorí sú študentmi Prešovskej univerzity. Názov projektu Spoznaj môj úsmev "...aby každé dieťa malo rodinu", sám o sebe prezrádza zmysel tohto kultúrno-spoločenského podujatia, ktoré sa začne o 15. hodine. Do Prešova prídu deti z detských domovov a špeciálnych základných škôl internátnych z celého prešovského kraja. Aby bol program hutný a zaujímavý, vystúpia na ňom tí najlepší. "Deti sa majú možnosť prezentovať v umeleckej tvorbe, tancom, spevom, básnickou tvorbou i scénickými projektmi. Doobeda je generálka, na scenári nám bude pomáhať jedna módna režisérka a poobede ideme naostro. Máme pozvaných aj hostí, ako skupiny Mloci, No Name a Geminy z detského domova zo Žakaroviec. Po koncerte bude detská diskotéka, kde sa môžu všetci uvoľniť," zvestovala nám manažérka mediálneho tímu Vladimíra Rychtáriková.
Koncert, na ktorom vystúpi asi 160 detí, bude trvať tri hodiny. Výber účinkujúcich ponechali na riaditeľov a vychovávateľov, aby sa deti neopakovali každý rok a mohli sa realizovať vždy iné. "Akcia by mala slúžiť na to, aby sa deti z detských domovov mohli ukázať svojim talentom, naučili sa vystupovať pred verejnosťou a tiež aby sa stretli s kamarátmi z iných zariadení," doplnila informácie V. Rychtáriková.
Tohoročný IV. ročník bude moderovať známa tvár z obrazovky Aneta Parišková. Po Prešove, Vranove nad Topľou a Svidníku sa Spoločnosť priateľov detí z detských domovov vracia opäť do metropoly Šariša. Na vystúpenie je vstup voľný a hľadisko by nemalo v najväčšom krajskom meste zívať prázdnotou. Kto sa rozhodne prispieť akoukoľvek sumou, vyzbieraná čiastka poslúži na činnosť prešovskej pobočky. Ako nás informoval jej manažér Ivan Kriššák, cez ich projekty budú financie znova vrátené deťom. "Ľudia sa nemusia obávať ich zneužitiu. Využijeme ich najmä v našom Anjelskom programe. Je to celoročná činnosť, kde naši ´strážni anjeli´ navštevujú jednotlivé zariadenia, robia s deťmi zaujímavé aktivity a vedú krúžky. Snažíme sa pomáhať aj pri takzvaných SOS problémoch, ktoré sa neraz vyskytujú najmä pri odchode detí z detských domovov do života."
Na organizovaní podujatia sa realizujú všetci dobrovoľníci prešovskej pobočky, ktorých je asi štyridsať a väčšina z nich študuje sociálnu prácu na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity. Sálu PKO získali bezplatne. "Diváci by mali prísť hlavne preto, aby videli, že nie tieto deti nie sú iné, ako ostatné deti, iba ich mamy a otcovia boli iní, než sú bežní rodičia," zdôraznil Ivan Kriššák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.