nielen výrobky svojich žiakov, ale ponúkajú ich aj na predaj. A ponuka je pestrá: výrobky z dreva, kovu, textil, obuv, sklo a keramika, kožiarsky tovar, fólie, tašky a vrecúška z plastu a podobne. Sprievodnými akciami sú módne prehliadky, súťaž zručnosti v odbore stolár, dni otvorených dverí pre základné školy či stretnutia výchovných poradcov.
Podobná akcia nemá na východnom Slovensku obdobu a je dôkazom toho, že školy vychovávajú mládež pre reálny život, pretože dodnes platí, že "remeslo má zlaté dno". "Dlho sme uvažovali, či tento ročník vôbec zrealizujeme. Nakoniec výchovní poradcovia, ale aj verejnosť nás presvedčili, že by sme túto tradíciu nemali prerušiť. Kým sme v predchádzajúcich ročníkoch konštatovali nárast počtu škôl, teraz sa už sústreďujeme len na kvalitu. Dnes tu máme vyše dvadsať učilíšť, a to nás teší," povedal riaditeľ hosťujúcej školy Štefan Cmar. Na otvorení výstavy sa za mestskú radnicu zúčastnil zástupca prešovského primátora Milan Laca, preto sme opýtali riaditeľa aj na spoluprácu s magistrátom. "Od začiatku nás mesto sponzoruje," poznamenal.
"Toto podujatie má svoje pevné miesto nielen v živote učilíšť, ale aj nášho mesta. Čo tu prezentujú mladí ľudia, je dôkazom, že sú dobre pripravení, ich výrobky sú kvalitné a za tým všetkým je mnoho serióznej práce. Malo by sa zariadiť, aby sa mladí ľudia nielen takto prezentovali, ale aby mali možnosť uplatniť svoje schopnosti aj v reálnej praxi," uviedol M. Laca a upozornil na to, že o výstavu by mali väčší záujem prejaviť podnikatelia v stavebníctve, aby si mohli vytipovať odborníkov. "Bez sponzorov práve z tejto oblasti by sme výstavu nemohli organizovať. Stavebné firmy prejavujú o našich absolventov stály záujem aj preto, že naši žiaci v nich už pracujú. Tá nadväznosť tu existuje a je súčasťou nášho bežného života," reagoval na slová viceprimátora Š. Cmar.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.