totiž vonkoncom neprospieva zdraviu človeka.
"Pri dlhodobom vstávaní v skorých ranných hodinách prichádza k problémom celého srdcovocievneho systému ale aj tráviacej sústavy," povedal dnes v rozhovore pre rozhlasovú stanicu DeutschlandRadio Berlin vedúci laboratória spánku na univerzite v Regensburgu.
Hlavne v ročných obdobiach, v ktorých je prirodzene menej slnečného svitu, odporúča dr.Zulley spať tak dlho, ako je to možné a nevstávať na naliehavé drnčanie budíka.
"Tma rozhodne nie je vhodným obdobím na to, aby bol človek aktívny a bdelý," vyhlásil Zulley. Nedostatok denného svetla zodpovedá aj za zlú náladu a depresie v zime. Pološero a tma vedú totiž ku zvýšenej tvorbe hormónu melatonínu, ktorý unavuje a kazí radosť zo života.
Podľa nemeckého vedca nepomôže v tomto prípade ani návšteva drahých solárií, jedine časté prechádzky za denného svetla. Ten, kto musí pravidelne vstávať skoro ráno, by sa mal pokúsiť posunúť celý svoj životný rytmus a vyhnúť sa tak škodám na svojom zdraví. Znamená to, že by mal chodiť relatívne skoro spávať a primerane posunúť aj konzumáciu jedál.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.